Czytasz: W stolicy uczniowie pojadą za darmo, w Tychach tylko ci biedniejsi?

W stolicy uczniowie pojadą za darmo, w Tychach tylko ci biedniejsi?

Od września w Warszawie uczniowie komunikacją miejską będą się poruszać bezpłatnie, najbliżej takiego rozwiązania są Tychy.

Zeszły tydzień pokazał, że komunikacja miejska może być bezpłatna. Darmowe przejazdy dla kierowców wprowadziły Koleje Śląskie (z tej propozycji skorzystało 8 tysięcy osób) oraz największy organizator przejazdów w województwie, czyli KZK GOP. Oczywiście darmowa oznacza tyle, że zmniejszają się wpływy ze sprzedaży biletów do kasy, jednak nie tylko o to chodzi w tej akcji. Z kolei nad darmowymi przejazdami dla uczniów dyskutowano m.in. w Tychach. W Warszawie ten projekt już został zatwierdzony. Prawo do darmowych przejazdów uzyska ponad 150 tysięcy uczniów, wpływy ze sprzedaży biletów spadną o 13 mln zł rocznie.

- Nie chcielibyśmy, żeby to było traktowane jako populistyczne rozwiązanie. Po pierwsze chcemy, żeby było więcej przejazdów komunikacją miejską, myślimy, że będzie 30 tys przejazdów więcej.- powiedziała na konferencji w ratuszu prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, że 80 proc. ankietowanych rodziców zadeklarowało, że po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji przestanie dowozić dzieci do szkoły samochodami. "Mam nadzieję, że to się sprawdzi" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Dyrektor Zarząd Transportu Miejskiego Wiesław Witek podkreślił, że uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli korzystać bezpłatnie z komunikacji w pierwszej i drugiej strefie biletowej. Oznacza to, że bezpłatne przejazdy będą przysługiwały zarówno dzieciom i nastolatkom mieszkającym i uczącym się w stolicy, jak i mieszkającym w Warszawie, ale uczącym się w szkołach poza Warszawą, tj. w obrębie drugiej strefy biletowej.

Darmowa komunikacja dla uczniów w Tychach? Jest sprzeciw... młodzieży

Pomysł zniesienia opłat dla młodzieży szkolnej w Tychach pojawił się jeszcze w zeszłym roku. Radni podczas sesji debatowali nad projektem, pomysł został skierowany do prezydenta miasta Andrzeja Dziuby. Niezależnie od tego trwa zbiórka podpisów - wirtualna i realna pod petycją do włodarza Tychów. Zebrano ok. 4 tysiące głosów. Nadal zbierane są podpisy na tradycyjnych listach, które są rozłożone w sklepach, siłowniach.

- Jako ekologiczne miasto przyszłości bądźmy znów pionierami inicjatywy eco, a świadoma, proekologiczna młodzież odwdzięczy się nam środowiskiem, w którym będziemy mogli na lata starości odpoczywać, wdychając świeże powietrze. - pisały inicjatorki petycji Agnieszka Bożek, Ewa Węglarz radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Radna Węglarz zaprezentowała swój pomysł na lutowej sesji Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzi radni pomysł odrzucili. W sumie chodzi o 13,5 tysiąca uczniów.

Wdrożenia rozwiązania bezpłatnych przejazdów dla niektórych uczniów nie odrzuca jeszcze Urząd Miasta w Tychach. 

- Wprowadzimy komunikację, ale dla najbiedniejszych dzieci, nie dla wszystkich. Specjalnie powołany zespół teraz nad tym pracuje. - poinformowała portal Silesion.pl Ewa Grundniok, Urząd Miasta w Tychach.

Czytaj więcej