Czytasz: W środę przetarg na A1 Tuszyn-Częstochowa

W środę przetarg na A1 Tuszyn-Częstochowa

Jest szansa, że za pięć lat całość trasy z Gdańska do naszej południowej granicy pokonamy autostradą.

W środę odbędzie się przetarg na odcinek A1 Tuszyn-Częstochowa - ujawnił w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, przy okazji pobytu w Pyrzowicach.

Minister potwierdził sygnały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że na 28 czerwca planuje ona ogłoszenie przetargu na pięć odcinków autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa.

Całość trasy od Gdańska do granicy z Czechami pokonamy autostradą być może za cztery lub pięć lat. 

Autostrada A1 to tzw. autostrada Bursztynowa – częściowo płatna, leżąca w ciągu międzynarodowej trasy E75, w VI transeuropejskim korytarzu transportowym. Po upadku koncepcji budowy autostrady A3 wzdłuż zachodniej granicy kraju, A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym.

Obecnie łączy Trójmiasto z Grudziądzem, Toruniem i Łodzią, Pyrzowice z Gliwicami oraz granicą z Czechami w Gorzyczkach. Docelowo przebiegać ma z Trójmiasta przez Toruń, Łódź, Częstochowę, Pyrzowice, Gliwice do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach.

W węźle Łódź Północ (d. nazwa Stryków I), na północ od Łodzi, krzyżuje się z autostradą A2. W węźle Gliwice-Sośnica przecina autostradę A4, zaś na granicy państwowej w okolicy Wodzisławia Śląskiego i czeskiego Bogumina łączy się z czeską autostradą D1.

Czytaj więcej