Czytasz: Uwaga, smog! Dziś darmowa komunikacja. Weź dowód rejestracyjny

Uwaga, smog! Dziś darmowa komunikacja. Weź dowód rejestracyjny

Dziś przekroczone są normy pyłu zawieszonego w powietrzu. Sprawdź, gdzie pojedziesz za darmo.

KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy ogłaszają: w środę obowiązywać będą bezpłatne przejazdy. Dla kogo? Dla pasażerów z dowodem rejestracyjny samochodu osobowego. Ale to nie wszystko.

- Z  możliwości bezpłatnego przejazdu będzie mogła skorzystać również jeszcze jedna osoba, towarzysząca posiadaczowi dowodu rejestracyjnego - informuje Urszula Żbikowska z metropolitalnego departamentu promocji.

Koleje też nie będą żądać biletu

Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać również w pociągach Kolei Śląskich. Z jednym wyjątkiem. Przejazd pociągami relacji Chałupki-Bohumin oraz Ornak, jeżdżącymi na odcinku Żywiec- Zakopane, będzie biletowany.

Czytaj także: DRAMATYCZNE POWIETRZE W ŚLĄSKIEM!

Gdzie smog będzie doskwierał najmocniej?

Powód? Prognozowana bardzo zła jakość powietrza nad obszarem miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu w środę przekroczone będą w prawdopodobnie 14 miastach aglomeracji.

Największe dotyczyć mają: aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, powiatów będzińskiego, część powiatu zawierciańskiego, a także powiatów: tarnogórskiego, gliwickiego, bieruńsko-lędzińskego, pszczyńskiego, mikołowskiego, żywieckiego i część powiatu cieszyńskiego.

- Jakość powietrza będzie tam bardzo zła – przestrzega WIOŚ. Apeluje, by bez konieczności lepiej nie wychodzić jutro z domu, nie korzystać ze spacerów i sportów na powietrzu.

sami kręcimy na siebie bicz

Specjaliści przestrzegają: lista chorób wywołanych przez smog jest  naprawdę długa. Od dolegliwości układu oddechowego, po nowotwory. - Smog jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych, małych dzieci i osób starszych - zaznaczają lekarze. Według statystyk, co roku w Polsce smog zabija nawet 40 tysięcy osób. Tymczasem - jak zaznaczają przedstawiciele lokalnych Alarmów Smogówych - przede wszystki sami kręcimy na siebie bicz. - Smog powodują głównie właściciele domów jednorodzinnych. Ci, którzy palą śmieciami - zaznaczają społecznicy.

Czytaj także: NORMY WĘGLA DO DOMOWYCH PIECÓW - OD PRZYSZŁEGO SEZONU GRZEWCZEGO

Jak zdrowy rozsądek nie pomoże, to zostaje mandat

Co absolutnie nie powinno znaleść się w palenisku? Zgodnie z obowiązującym prawem – uchwałą antysmogową, którą sejmik śląski uchwalił w wiosną zeszłego roku - od 1 września zasady palenia w piecach uległy zmianie. Obowiązuje zakaz palenia mułem oraz zakaz używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Palić w piecu można zatem jedynie paliwem wysokiej jakości. Jeśli nie stosujemy się do przepisów, musimy liczyć się z mandatem. Nie małym, bo w wysokości od 20 do 500 złotych.

 

Czytaj więcej