Czytasz: Wymienią ponad 7,6 tysiąca miejskich lamp

Wymienią ponad 7,6 tysiąca miejskich lamp

Takiej inwestycji jeszcze nie było. Sosnowiec pozbędzie się 7 694 lamp sodowych i rtęciowych. W mieście zaświecą LED-y.

Stolica Zagłębia zmodernizuje 7 694 punktów oświetleniowych z 8 811, które należą do miasta. - Pozostałe już wcześniej zostały wymienione przy okazji remontów ulic, skrzyżowań czy budowy rond – zaznacza Rafał Łysy, rzecznik prasowy urzędu miasta w Sosnowcu.

Najwyższa pula

Łysy nie ukrywa, że wymiana zawodnych lamp sodowych i rtęciowych na LED-y, to kosztowna inwestycja. Oszacowano ją na prawie 21 mln zł, ale miastu udało się pozyskać większość tej kwoty w ramach dofinansowania. 15,3 mln zł przekaże Sosnowcu Urząd Marszałkowski. - Dostaliśmy najwyższe dofinansowanie ze wszystkich miast, które starały się o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia – mówi z dumą Łysy.

LED-y przyniosą oszczędności

W tej chwili rocznie na oświetlenie uliczne Sosnowiec wydaje 6,7 mln zł. Urzędnicy szacują, że po montażu wszystkich nowych opraw miasto zaoszczędzi 1,5 mln zł. Jak zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, lampy uliczne LED to nie tylko oszczędności. - To również bezpieczeństwo. Gwarantują lepszą widoczność na drogach – mówi Chęciński. Zapowiada, że instalacja nowego oświetlenia powinna zakończyć się w 2017 roku.