Czytasz: W Sosnowcu pojawi się nie Jan, ale Janek Kiepura

W Sosnowcu pojawi się nie Jan, ale Janek Kiepura

Choć w tym roku obchodzi 115. rocznicę urodzin, już wkrótce słynny śpiewak i aktor pojawi się w swoim rodzinnym mieście.

Jak to możliwe? Możliwe, co więcej – planowane od przynajmniej kilku lat. - W maju, w parku Sieleckim uruchamiamy wreszcie Aleję Zasłużonych Zagłębiaków – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Dodaje, że nazwa nie jest jeszcze oficjalna. - Być może poprosimy o zdanie mieszkańców i ogłosimy konkurs na nazwę alei – zapowiada.

Pierwszy zasłużony

Prezydent Chęciński zdradza też kto w alei pojawi się jako pierwszy. - A któż inny jak nie Jan Kiepura, najsłynniejsza postać z naszego miasta – zaznacza i zaraz się poprawia. - W zasadzie Janek, a nie Jan, ponieważ pomnik nawiązują do młodych lat aktora – podkreśla sosnowiecki włodarz.

Karlik, Karolinka, a teraz Janek

Autorem odlewu z brązu jest znany artysta-rzeźbiarz Robert Sobociński, twórca wielu poznańskich pomników. Jego prace podziwiać możemy także w naszym województwie. Popularna Ławeczka Karlika i Karolinki w Ogrodzie Róż w Parku Śląskim w Chorzowie to właśnie dzieło Sobocińskiego. Odsłonięcie pomnika Kiepury zaplanowano zaś na 16 maja.

Stoi na „Patelni”

Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 w Sosnowcu, zmarł 15 sierpnia 1966 w Harrison koło Nowego Jorku. Był jednym z najsłynniejszych w tamtych czasach polskich tenorów i aktorów. Doczekał się wielu pomników, w tym słynnego odlewu zdobiące sosnowiecką „Patelnię”. Kiepura z brązu skierowany jest w stronę sosnowieckiej kamienicy, w której mieszkał.

Czytaj więcej