Czytasz: W Sosnowcu najwięcej osób na to choruje!

W Sosnowcu najwięcej osób na to choruje!

Myjcie ręce, bo naprawdę będzie jeszcze gorzej!

Rośnie liczba zachorowań na WZW typu A, tzw. chorobę brudnych rąk, czyli żółtaczkę pokarmową. Tak naprawdę to epidemia.

Jak informuje wojewódzki sanepid, do 31 października 2017 roku w naszym regionie zachorowało aż 287 osób. Dla porównania, rok temu, tylko 3.  Najwięcej osób, bo aż 119, w Sosnowcu. Pisaliśmy na ten temat już 19 września. Alarmowaliśmy, że to epidemia, choć wówczas w Sosnowcu chorych było tylko 19 osób. To znaczny wzrost. 

Zobacz: myjcie ręce, jest epidemia Żółtaczki!

WZW typu A, to choroba przenoszona przez skażoną żywność, wodę i kał.  Skażonej żywności i wody u nas w zasadzie nie ma, zostaje zatem ta trzecia droga. Często wystarczy, że nie umyjemy rąk po wyjściu z toalety.

- To choroba brudnych rąk, dlatego apelujemy o częste ich mycie, a jeśli to niemożliwe, np. gdy jesteśmy w podróży, o dezynfekcję rąk dostępnymi środkami, np. specjalnymi chusteczkami czy płynami, które można ze sobą zabrać w podróż - apelowała na naszych łamach Renata Cieślik-Tarkota, kierownik działu epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Zwróciła uwagę na bardzo ważny fakt:

- Osoba chora zaraża już na dwa tygodnie wcześniej, zanim sama będzie mieć objawy. Potem przez cały czas trwania choroby i jeszcze tydzień po ustaniu jej objawów. Łącznie nawet do 7 tygodni. Bardzo trudno w takiej sytuacji ustrzec się kontaktu z taką osobą, zwłaszcza gdy epidemia jest w całym kraju - wyjaśniała Cieślik-Tarkota.

Najskuteczniejszą ochroną przed WZW typu A są szczepienia. Szczepionka nie jest ani droga, ani trudno dostępna.  A mimo to na terenie Polski w okresie  od 1 stycznia do 15 października 2017 r. odnotowano 1909 przypadków WZW A. Dla porównania w analogicznym okresie w 2016 roku było to 29 przypadków. W naszym regionie duże ilości zakażeń zaobserwowano w Dąbrowie Górniczej - 27, Bytomiu-21, Gliwicach - 18, Tychach - 17 i Bielsku-Białej -11.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia WZW A może dojść poprzez:

- spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),

- kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

- kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 32 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 76 zachorowań.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest osobom  wyjeżdżającym do krajów  o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A, osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi, dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

OBJAWY zakażenia WZW A

Tydzień przed pojawieniem się pełnej postaci choroby mogą wystąpić objawy grypopodobne oraz nudności, biegunka. Potem pojawia się żółtaczka, czyli zżółknięcie skóry i twardówek oczu. W organizmie zwiększa się poziom żółtego barwnika - bilirubiny. Żółtaczka znika po około miesiącu.

Jeśli stwierdzisz u sbei objawy żółtaczki:

złe samopoczucie, osłabienie, nudności i wymioty, ból brzucha, ból mięśni i stawów, świąd skóry, gorączkę, brak apetytu, ciemniejsze zabarwienie moczu czy odbarwiony stolec, skonsutuj się z lekarzem. To moga być objawy żółtaczki pokarmowej, czyli WZW typu A.

Czytaj więcej