Czytasz: Wojska pod Jasną Górą!
W sobotę inscenizacja starcia XVIII-wiecznej armii.

Inscenizację biwaku i starcia osiemnastowiecznej armii będzie można obejrzeć w najbliższą sobotę na jasnogórskich błoniach. Rekonstrukcja potyczki sprzed kilkuset lat będzie częścią II Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Twierdze osiemnastowiecznej Europy".

Część naukowa konferencji rozpocznie się w piątek w gmachu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jej uczestnicy, goście z kraju i zagranicy, będą rozmawiać o dziejach twierdz w Rzeczypospolitej i innych państwach Europy.

Naukowcy wysłuchają referatów m.in. o zmianach systemu fortyfikacji nadmorskich we Francji XVIII wieku, Twierdzy Pietropawłowskiej w Sankt Petersburgu, napoleońskim garnizonie w Toruniu w latach 1806-1809, zamkach na szlaku armii szwedzkiej w 1702 r. czy garnizonie twierdzy Jasna Góra w czasach Sejmu Czteroletniego i rządów targowiczan.

Jak zaznaczyło Biuro Prasowe Jasnej Góry, spotkanie w Częstochowie ma mieć nie tylko cele naukowe, ale też popularyzować wiedzę o historii powszechnej i historii Polski, szczególnie z okresu XVIII wieku. Dlatego na sobotę zaplanowano inscenizację biwaku osiemnastowiecznej armii pod murami Jasnej Góry. Wezmą w niej udział członkowie Stowarzyszenia Garnizon Fortecy Częstochowskiej oraz inne grupy rekonstrukcyjne.

- Wśród polskich fortyfikacji bardzo ważne miejsce zajmuje jasnogórski klasztor i dlatego kolejne nasze spotkanie odbywa się w pobliżu sanktuarium - powiedział sekretarz Polskiego Towarzystwa Historycznego Łukasz Cholewiński.

- Od godzin porannych będzie można zobaczyć jak wyglądał obóz wojsk XVIII w., jak wyglądało musztrowanie żołnierza, samemu będzie można zostać przemusztrowanym, będzie można zobaczyć gry ówczesnych żołnierzy m.in. gry hazardowe. Całość zakończy inscenizacja walk pod Jasną Górą, będzie można zobaczyć jak takie walki wyglądały w XVIII w. – dodał Cholewiński.

Organizatorami konferencji i inscenizacji pod jasnogórskim sanktuarium są: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie, Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza i Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. (PAP)

Czytaj więcej