Czytasz: W sobotę pobiegną po zdrowie

W sobotę pobiegną po zdrowie

Ponad 200 osób zapisało się na bieg "UBiegamy się o Zdrowie".

W najbliższą sobotę o godz. 9 pod Wieżą Spadochronową w katowickim Parku Kościuszki rozpocznie się bieg promujący profilaktykę przeciwnowotworową.

- Pragniemy przez sport oraz propagowanie zdrowego stylu życia przybliżyć temat leczenia i przeciwdziałania nowotworom. Chcemy uświadomić społeczeństwu, jak ważna jest ochrona, oraz wczesne wykrywanie zmian nowotworowych – mówi Natalia Stefańczyk, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.


Bieg pod hasłem „Ubiegamy się o Zdrowie” odbywać się będzie na dystansie 5 lub 10 km. Równocześnie z biegiem można wziąć udział w Nordic Walking na dystansie 2,5 km. Bieg jest bezpłatny, ale w trakcie trwania wydarzenia będzie przeprowadzana zbiórka na rzecz Hospicjum Domowego św. Franciszka w Katowicach.

Pierwszy taki bieg

Natalia Stefańczyk mówi, że impreza jest organizowana po raz pierwszy, ale ma się stać wydarzeniem cyklicznym. Nie bez przyczyny bieg organizowany jest właśnie w ostatnią sobotę września. Jak tłumaczy bowiem rzeczniczka to właśnie październik jest miesiącem, w którym szczególnie dużo mówi się o profilaktyce.

- Chcemy zwrócić uwagę, na to, jak ważne jest wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Stąd hasztag #OnkologiaNaCeglanej – wyjaśnia Stefańczyk.

- Chcieliśmy też wyprzedzić inne wydarzenia związane z profilaktyką, ponadto bieg będzie fajną rozgrzewką przed zbliżającymi się maratonami – dodaje.

W biegu udział wezmą m.in. lekarze z Ceglanej. Z kadrą szpitalną pobiegną też biegacze z Parkrun Katowice.

Będzie można wykonać bezpłatne badania 

Po biegu będzie okazja, aby wykonać sobie badania profilaktyczne, m.in. zmierzyć ciśnienie i oznaczyć poziom cukru. Będzie też można skorzystać z porad dietetyków i nauczyć się, jak wykonać prawidłowo profilaktyczne samobadanie piersi.

Impreza połączona jest z obchodami 30-lecia istnienia hospicjum św. Franciszka. Po biegu odbędzie się losowanie nagród. Do wygrania m.in. vouchery na czyszczenie zębów czy bezpłatny rezonans magnetyczny. Vouchery nie są imienne, będzie więc można je podarować komuś bliskiemu.

Na bieg dotychczas zapisało się już 200 osób.

Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronie:  http://www.ubiegamysieozdrowie.pl/.

Organizatorami imprezy są: Instytut Regionalny w Katowicach, Gamma Knife Katowice, Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Katowice, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Czytaj więcej