Czytasz: W sobotę na drogach w woj. śląskim będzie więcej policyjnych kontroli

W sobotę na drogach w woj. śląskim będzie więcej policyjnych kontroli

Policjanci prowadzą w sobotę ogólnopolskie działania.

 Tym razem, akcja policji odbędzie się pod nazwą "Alkohol i narkotyki". Działania mają na celu przeprowadzanie badań stanu trzeźwości jak największej liczby kierowców, a tym samym ujawnianie i eliminowanie osób pijanych lub po użyciu środków działających podobnie do alkoholu.

Jak przypominają policjanci, jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.

– Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po "promilach". Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. – apelują funkcjonariusze.

Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.