Czytasz: Marsz na Zgodę. Katowiczanie upamiętnią ofiary Tragedii Górnośląskiej [PROGRAM]

Marsz na Zgodę. Katowiczanie upamiętnią ofiary Tragedii Górnośląskiej [PROGRAM]

Marsz na Zgodę z Katowic do Świętochłowic wyruszy 26 stycznia 2019.

W sobotę po raz dziesiąty z Katowic do Świętochłowic wyruszy Marsz na Zgodę, organizowany przez Ruch Autonomii Śląska. 

10-kilometrowy marsz organizowany jest co roku w ostatnią niedzielę stycznia. Wiedzie tą samą trasą, którą w 1945 roku w dramatycznych okolicznościach byli prowadzeni mieszkańcy Górnego Śląska, którzy w Świętochłowicach mieli stać się pierwszymi więźniami ponownie otwartego obozu w Zgodzie.

- Tragedia Górnośląska to dramat, który dotknął bardzo znaczącą cześć mieszkańców naszego regionu. Dlatego chcemy uczcić ich pamięć w symboliczny sposób przemierzając 10-kilometrową trasę z Katowic pod bramę byłego polskiego obozu koncentracyjnego Świętochłowice - mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ. 

I dodaje: - Wiadomo, że zimowy marsz wymaga pewnej kondycji i dobrego zdrowia, lecz zapraszamy wszystkich zainteresowanych dołączyć do nas nawet na kilkaset metrów. 

Tragedia górnośląska

Tragedia Górnośląska rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemcy.

W latach 1942 - 1945, gdy miejsce to było filią obozu koncentracyjnego Auschwitz, zginęło w nim ponad 2 tys. osób. Ludzie ginęli z powodu tragicznych warunków sanitarnych, chorób, niewolniczej pracy i nieludzkiego traktowania. 

Po wojnie został przekształcony w obóz pracy podległy Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Pod komendanturą Salomona Morela stał się krwawym obozem zagłady. Działał do listopada 1945 r. Po wojnie więzionych było tu ok. 6 tys. osób. 

- Świętochłowice nie są nawet wierzchołkiem góry lodowej, gdy uświadomimy sobie, że w latach 1945-56 powstało ponad 200 obozów pracy przymusowej dla ludności uznanej za niemiecką - pisał dr Andrzej Sznajder w czasopiśmie „Fabryka Silesia”.

Program marszu NA ZGODĘ

Marsz Pamięci wyruszy o godzinie 12:00 z Placu Wolności w Katowicach. Zbiórka na placu o godz. 11.40.

O godz. 12.20.  zostaną złożone kwiaty na placu na rogu ulic Gliwickiej i Dąbrówki, natomiast o godz. 13.15 planowane jest przekroczenie granicy Chorzowa i Świętochłowic (przy budynku gazowni ul. Armii Krajowej / ul. Katowicka).

Jak szacują organizatorzy, około 13.30 pochód dotrze pod „Kamień Pamięci” przy dawnej hali targowej, a dziś supermarkecie "Tesco". Tu zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Następnie pod bramę dawnego obozu w Zgodzie Marsz dotrze około godz. 14.10. Tu rozpoczną się uroczystości upamiętniające, będą przemówienia oraz składanie wieńców. Po tej części zaplanowano ciepły posiłek i spotkanie w Zespole Szkół w Zgodzie (obok bramy obozu). 

Do Katowic będzie można wrócić autobusem linii nr 6 (kierunek: Katowice Mickiewicza) oraz nr 23 (kierunek: Katowice Plac Wolności). 

Czytaj więcej