Czytasz: W śląskim startuje teleopieka. Seniorzy będą bezpieczni

W śląskim startuje teleopieka. Seniorzy będą bezpieczni

Ponad 40 proc. osób powyżej 65 roku życia po upadku nie może się sama podnieść. 70 proc. upadków zdarza się podczas kąpieli, kiedy dostęp do telefonu jest utrudniony. Kto pomoże seniorowi w trudnej sytuacji?

Z odsieczą przychodzi nowoczesna technologia, dzięki której każdy senior ma czuć się bezpieczniej.

Czujnik w opasce

Nie zawsze możemy zagwarantować opiekę osobom w podeszłym wieku. Wychodzimy do pracy a babcia lub dziadek zostają sami w domu nie wiele trzeba, aby stało się coś złego. Zawrót głowy, brak lekarstwa czy przemęczenie… co wtedy?  Aby uniknąć takich sytuacji stworzono system monitorowania, który przez dwadzieścia cztery godziny na dobę zagwarantuje pomoc seniorowi.

Jak to działa?

Osoba starsza (60+) otrzymuje urządzenia teleinformatyczne (bransoletkę lub wisiorek), które zawsze ma przy sobie.  Gadżet  wyposażono w specjalny przycisk. Naściskają go, w każdym momencie można wezwać pomoc. Sygnał odbierany jest przez teleopiekuna pracującego w Centrum Alarmowania. Bez względu na porę dnia, opiekun pomoże podopiecznemu w razie zaistnienia zagrożenia dla jego życia i zdrowia, ale także w przypadku podwyższonego stresu, lęku czy samotności.

Pracownik Centrum Alarmowania kontuje się z seniorem, ocenia sytuację i zawiadamia odpowiednie osoby. W pierwszej kolejność rodzinę, w razi potrzeby wzywa również  pogotowie ratunkowe. Dzięki temu nawet nagłe wypadki są rejestrowane. Teleopiekun nadzoruje sytuację do momentu rozwiązania problemu.

Wkrótce w Rybniku i Częstochowie

Nowoczesne rozwiązanie pomoże w każdej sytuacji. System cały czas zyskuje na popularności. Z teleopieki korzystają już seniorzy w Europie, czas na województwo ślaskie. Do końca lipca osoby zainteresowane możliwością skorzystania z systemu kontroli i alarmowania mogą zgłosić się do projektów, jakie startują w Częstochowie i podregionie rybnickim. Łącznie 490 osób skorzysta z systemu bezpieczeństwa- 200 w Częstochowie i 290 w Rybniku.


Kto może skorzystać?

Projekt przeznaczony jest dla osób, których aktywność jest ograniczona do własnego domu z uwagi na podeszły wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia.

Program " BEZPIECZNIE WE WŁASNYM DOMU" stworzono z myślą o seniorach (60+), osobach niesamodzielnych w minimum  jednej czynności dnia codziennego, osobach o zagrażającym życiu stanie zdrowia, osobach niepełnosprawnych oraz tych, którzy korzystają ze świadczeń pomocy społecznej lub kwalifikujące się do nich.

Informacji o zasadach działania usługi oraz warunkach rekrutacji do projektu „BEZPIECZNIE WE WŁASNYM DOMU – usługi teleopiekuńcze w mieście Częstochowa” udziela Ośrodek Pomocy Społecznej W Częstochowie. Osoby z podregionu rybnickiego powinny kontaktować się z pracownikami Działu Pomocy Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.

Rekrutacja do projektu potrwa do 30 lipca 2017 r. (z możliwością jej przedłużenia). Podłączenia uczestników projektu do systemu teleopiekuńczego są planowane najpóźniej na październik 2017 r.

Realizatorami projektów są Stowarzyszenie EBI Association, lider w teleopiece w Polsce – firma OPIEKANOVA Sp. z o.o. oraz miasta Jastrzębie-Zdrój (projekt dla mieszkańców podregionu rybnickiego) i Częstochowa (projekt dla mieszkańców Częstochowy) oraz ich Ośrodki Pomocy Społecznej.

System w projekcie jest całkowicie bezpłatny, cały koszt urządzeń i wsparcia specjalistów teleopieki są finansowane z Unii Europejskiej, budżetu państwa i wkładu własnego realizatorów. 

Źródło: http://ebi.org.pl/teleopieka/

Czytaj więcej