Czytasz: Sąd zmienia się w muzeum
Opera Śląska w Bytomiu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Sąd w Sosnowcu mogą dostać pieniądze od Ministerstw na prace remontowe, konserwatorskie lub – jak w przypadku tego ostatniego obiektu – na nowe życie. To szansa, by budynek nie popadł w ruinę.

Ministrowie resortów rozwoju i kultury zgłosili się do Marszałka Województwa z prośbą o wskazanie 15 obiektów z naszego regionu, które będą miały możliwość aplikowania o wsparcie do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) w ramach Osi Priorytetowej. Chodzi o ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój kultury w tych inwestycjach. I tak, na liście znalazły się m.in. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu czy Ruiny Teatru w Gliwicach, które planują rewitalizację obiektów, a także Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, w której ma powstać Regionalne Centrum Edukacyjno-Kulturalne.

Będzie Muzeum Zagłębia

Wśród budynków rekomendowanych do wsparcia finansowego pojawił się też Sąd Rejonowy w Sosnowcu, w którym ma zostać utworzone Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego. -  Sąd z ulicy 1 Maja w ciągu dwóch lat zostanie przeniesiony do dawnego budynku pogotowia przy ulicy Czarnej. Wtedy chcielibyśmy zacząć przenosić Muzeum Sosnowieckie i stworzyć mocno regionalną wystawę poświęconą historii naszego miasta, taką, której jeszcze nie było – mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miasta. Obecne Muzeum mieści się w Pałacu Schoena przy ul. Chemicznej 12. Na razie nie wiadomo, co stanie się z budynkiem po tym, gdy wystawa zostanie przeniesiona na 1 Maja. - Dofinansowanie tego projektu sięgnie 21 mln zł, do tego wkład własny, czyli 3 mln. Chcielibyśmy ruszyć z pracami w 2018 roku. Wiadomo, że pierwszym etapem musi być zielone światło od Ministerstwa. Potem ogłosimy przetarg. Ale już teraz myślimy nad kształtem i koncepcją dla tej inwestycji. Cieszymy się z tej rekomendacji – dodaje Łysy.

Zgłoszone projekty przejdą weryfikację strony rządowej pod kątem zgodności z POIŚ, a wyniku oceny - przedsięwzięcia wybrane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną wskazane do zamieszczenia na listach priorytetowego znaczenia.  - Budynek znajduje się w centrum miasta, w ciągu komunikacyjnym. Chcielibyśmy zrobić w nim atrakcyjna wystawę, do której się wraca, nie tylko ze szkolną, przymusową wycieczką – tłumaczy rzecznik.

Dawny Pałac Schoena (obecna siedziba Sądu Rejonowego) to jeden z najpiękniejszych obiektów Zagłębia. Wzniesiono go pod koniec XIX wieku jako jedną z dwóch rezydencji rodu Schoenów. Budynek zaadaptowano na potrzeby sądu w 1923 roku, prawdopodobnie ze względu na trudności finansowe rodziny. Dziś nieco podupadł, a przebudowanie go na potrzeby Muzeum wprowadziłoby w ten obiekt nowe życie.

W Sądzie powstanie muzeum
Sąd zmienia się w muzeum
W Sądzie powstanie muzeum

 

Czytaj więcej