Czytasz: W rytmie ekonomii, biznesu i miasta

W rytmie ekonomii, biznesu i miasta

Za 19 dni startuje Europejski Kongres Gospodarczy.

IX Europejski Kongres Gospodarczy zbliża się wielkimi krokami. Już nie miesiące, a dni dzielą nas od jednego z najważniejszych ekonomicznych wydarzeń w Europie Środkowej. W dniach 10-12 maja do Katowic zjadą tysiące specjalistów, aby wspólnie debatować o przyszłości biznesu, nauki i ekonomii.

Konferencja prasowa zapowiadająca IX Europejski Kongres Gospodarczy:

- Zależy nam na tym, żeby w czasie, gdy Europa boryka się z wewnętrznymi problemami i szuka nowych form współpracy, EKG pozostał otwartym forum debaty, wzbogaconej dodatkowo uczestnictwem dyskutantów z innych kontynentów - mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EKG, prezes Grupy PTWP SA.

Temat przewodni IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Trzydniowy maraton debat, 132 sesje i 700 prelegentów. Dwie lokalizacje - katowicki Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Wśród tematów wiodących znalazły się przemiany polityczne w Unii, gospodarka po Brexicie oraz prawdopodobieństwo innych “exitów”, hierarchia wartości w gospodarce w dobie nowych pokoleń pracowników, IV rewolucja przemysłowa, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jak rozwijać przemysł z wykorzystaniem najnowszych technologii.

- Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach kongresu, pamiętają debaty wokół palącego wówczas problemu sytuacji energetycznej. Później rozmawialiśmy o budżecie europejskim, prezydencji Polski, a teraz stoimy przed pytaniami co do przyszłości Europy - mówił prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Rady EEC, poseł do Parlamentu Europejskiego. - Sesja plenarna będzie temu zagadnieniu poświęcona. Mamy nadzieję, że weźmie w nich udział wysoki przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Do Katowic przyjadą na pewno przedstawiciele administracji unijnej, polskiego rządu, krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z Europy i świata oraz przedstawiciele zarządów największych firm, eksperci i liderzy opinii.

- Teraz stoimy przed wieloma pytaniami, jeśli chodzi o projekt wspólnej Europy. Będziemy się też zastanawiać, jak ma wyglądać nowy system wolnorynkowy – jest wiele zastrzeżeń do tego, co było dotąd, jak zorganizować naszą gospodarkę, żeby jej nie przesterować, ale żeby przedsiębiorcy prywatni mogli na rynku swobodnie działać i konkurować i żeby gospodarka rzeczywiście się rozwijała - powiedział Jerzy Buzek.

EKG - pozytywy dla lokalnej gospodarki

Statystyczny uczestnik przez jeden dzień pobytu zostawi ok. 160 złotych. Zalety tego wydarzenia podkreślał prezydent Katowic, Marcin Krupa. W 2016 r. wydarzenia kongresowe w stolicy woj. śląskiego zgromadziły ok. 760 tys. uczestników, o 180 tys. więcej niż rok wcześniej. Miasto rozwijało się razem z kongresem. Na potrzeby pierwszej edycji wydarzenia przystosowano przestrzenie Centrum Kultury Katowice, teraz nie trzeba się już ograniczać przestrzennie, a merytorycznie.

- To kolejny ważny dzień w historii naszego miasta. Skala tego jednego z najlepszych kongresów ekonomicznych stale się powiększa, teraz nie liczymy na ilość a jakość toczonych dyskusji. Kongres był też prekursorem dla innych kongresów i wydarzeń. Kiedyś rozmawialiśmy o metropolii, teraz wracamy do tego tematu - dodał Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wkład kongresu w rozwój polityki regionalnej dostrzega również marszałek województwa śląskiego.

- Cieszymy się z metropolii, a jednocześnie wchodzimy w dyskusję nt. przyszłości samorządów – tego, czy podążać w stronę dalszej centralizacji, czy decentralizacji. W kontekście regionu ważnymi tematami podczas EEC będą też m.in. walka ze smogiem i niską emisją, a także transformacja gospodarcza związana ze spadkiem znaczenia przemysłu ciężkiego i wydobywczego - zapowiedział Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego. - Liczymy na ożywioną dyskusję i dobre wnioski.

 

- Ten kongres na stałe wpisał się w kalendarz największych imprez. To sukces dla Polski i województwa. Podnosi to prestiż całego państwa - mówił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Liderzy Przyszłości na Uniwersytecie Ekonomicznym

Dyskusja poza Spodkiem i MCK toczy się podczas EKG od dwóch lat na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, który jak zauważył rektor uczelni, prof. Robert Tomanek - “jest naturalnym zapleczem uczelni”. Po raz trzeci w murach Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych odbędą się spotkania studentów, kadry z przedstawicielami polityki, biznesu, którzy przez dwa dni opowiadają o swojej pracy.

European Start-up Days

Tradycyjnie, kongresowi towarzyszyć będzie także spotkanie młodych biznesów i dużych przedsiębiorstw - European Start-up Days. Pomysły na biznes, jakie zostaną zaprezentowane przed uczestnikami konferencji, mogą być początkiem wielkich karier. Zgłoszenia innowacyjnych i kreatywnych projektów przyjmowane są do 26 kwietnia

- Rynek start-upów powoli się profesjonalizuje i specjalizuje. Zmiana jest zauważalna, ponieważ więcej się już robi niż mówi - stwierdził Mariusz Turski, wiceprezes zarządu Business Link, organizator European Start-up Days. - Podczas poprzednich edycji EKG udało się zbudować “network” pomiędzy start-upami a biznesem. Świadczą o tym konkrety - liczba wymienionych wizytówek, podpisanych umów. Tutaj rzeczywiście można robić “biznes”.

Sesje mentoringowe, różne sposoby finansowania działalności, spotkania dużych z małymi - Dawidów z Goliatami. Wśród firm, które zapowiedziały udział jest także portal Silesion.pl.

Udział w IX Europejskim Kongresie Gospodarczym

Każdy, kto chce uczestniczyć w sesjach, debatach i spotkaniach podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego, powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej. Podstawowy udział w kongresie jest bezpłatny.

Czytaj więcej