Czytasz: W Rybniku pobiegną po... rondach!

W Rybniku pobiegną po... rondach!

Szlakiem rybnickich rond pobiegną uczestnicy ultramaratonu. Startujący będą mieli do pokonania 62 kilometry i 40 skrzyżowań o ruchu okrężnym!

"Ultramaraton 40 rybnickich rond" ma na celu popularyzację biegania jako przyjemnej, zdrowej i przyjaznej środowisku formy spędzania wolnego czasu. Jest to także okazja do promocji Rybnika jako miasta przyjaznego biegaczom oraz zwrócenia uwagi na rybnickie ronda jako na ciekawe elementy architektury miejskiej.

Inicjatywa zrodziła się spontanicznie, od indywidualnego treningu jednego z dzisiejszych organizatorów, który pokonując podczas kolejnych biegów coraz więcej rond, swoim pomysłem zainteresował kolejne osoby.   

– Postanowiliśmy zrobić z tego jakąś imprezę i wypromować bieganie oraz Rybnik – udział w wydarzeniu wezmą głównie osoby spoza miasta. Tak pojawił się pomysł, który roboczo nazwaliśmy "Ultramaratonem 40 rybnickich rond". Nazwa przyjęła się i funkcjonuje oficjalnie. Chyba nikt na świecie jeszcze tego nie zrobił, by przebiec dystans wiodący przez wszystkie ronda w danym mieście – oczywiście myślimy tutaj o miastach, w których skrzyżowań o ruchu okrężnym jest bardzo dużo! To pierwsza edycja, wierzymy, że impreza przyjmie się i w przyszłym roku rozrośnie – wyjaśniają Piotr Puchała i Krystian Stawarczyk, organizatorzy przedsięwzięcia.

zobacz zdjęcia rybnickich rond:

źródło: Adrian Larisz, ,,Sens" sc Produkcja Filmowa i Telewizyjna

ULTRAMARATON 4 CZERWCA

Jak wyjaśniają organizatorzy, impreza to bardziej wycieczka biegowa niż rywalizacja sportowa. Bieg zaplanowano na niedzielę, 4 czerwca. Biegacze wystartują o godzinie 9.00 z parkingu przy kąpielisku „Ruda”. Trasa prowadzić będzie szlakiem rybnickich rond z maksymalnym wykorzystaniem chodników, a także poboczy i ścieżek leśnych. W biegu udział weźmie 15 osób oraz zaproszeni goście specjalni. Zawodnicy pobiegną w zwartej grupie, przestrzegając przepisów kodeksu drogowego. Przewidywany czas biegu to 7 godzin.

Udział w wydarzeniu zapowiedział zastępca prezydenta Rybnika, Piotr Masłowski:

–  Mój życiowy rekord to są półmaratony, dlatego nie podejmę się tego, by przebiec cały ultramaraton. Dołączę na rondzie Radziejowskim, starając się biec już do końca planowanej trasy, czyli jakieś 28 kilometrów, co dla mnie będzie rekordem odległości. Cieszę się, że takie wydarzenie jest organizowane, to szansa na pokazanie tego, jak piękny jest Rybnik wiosną – zapowiada wiceprezydent Masłowski.

Ultramaraton w Rybniku jest bezpłatny, a inicjatywę wspiera Miasto Rybnik i lokalni przedsiębiorcy. Biegaczom towarzyszyć będzie samochód dokumentujący wydarzenie. Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na Facebooku.

Czytaj więcej