Silesion.PL

serwis informacyjny

W Poznaniu rozpoczęły się AMP w lekkiej atletyce. Pierwszego dnia triumfowała mistrzyni olimpijska!

W Poznaniu rozpoczely sie AMP w lekkiej atletyce. Pierwszego dnia triumfowala mistrzyni olimpijska

W Poznaniu rozpoczely sie AMP w lekkiej atletyce. Pierwszego dnia triumfowala mistrzyni olimpijska

Rozdano pierwsze medale Akademickich Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Polski AZS w lekkiej atletyce, które rozpoczęły się w Poznaniu. Pierwszego dnia najszybsza na dystansie 400 metrów wywalczyła m.in. mistrzyni olimpijska z Tokio Małgorzata Hołub-Kowalik.

Dla mnie czas, który osiągnę, był dla mnie wielką niewiadomą, bo nie wiedziałam czego się spodziewać. Sezon przygotowawczy był dla mnie bardzo trudny, więc jeszcze dzisiaj rano śmiałam się, że złamane 54 sekundy to będzie całkiem nieźle, a tu wyszło 52.18. Czułam, że Dominika jest bardzo blisko, więc to oznaczało, że jest tak naprawdę ze 2-3 kroki przede mną. W końcówce czułam, że jestem mocna, więc wiedziałam że te ostatnie metry będą należały do mnie. Mogę śmiało powiedzieć, że trening, który wykonałam, idzie w dobrym kierunku – mówiła Hołub-Kowalik.

Zawodniczka reprezentująca UMCS Lublin nie ukrywa, że przygotowania do sezonu nie poszły jej tak, jak trzeba.

Gdyby kilka miesięcy temu ktoś mnie zapytał, jakie będę miała cel na 2022 rok to bym powiedziała, że walczenie o złoto na mistrzostwach świata, natomiast od początku przygotowania nie przebiegały tak, jak bym tego chciała, więc jeszcze półtora miesiąca temu bym powiedziała, że marzeniem jest w ogóle wystartowanie na tych mistrzostwach. Udało mi się zacząć, udało mi się pobiec w miarę dobrze, więc wracam do tych założeń z początku, czyli złoto na mistrzostwach świata. To jest teraz moje marzenie – dodała.

Wśród panów na dystansie 400 metrów najszybszy był Jan Wawrzkowicz, student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. – Jak to się robi? Na pewno ciężka i systematyczna praca, dobry plan treningowy, pełne skupienie na każdym treningu i zawodach, ale też przy okazji luzik i dobra zabawa. Tak, żeby czerpać z tego radość. Wyszło, jak wyszło, czyli wyszło bardzo dobrze. Cieszę się z tego niezmiernie i lecimy dalej – mówił.

Dla Wawrzkowicza w tym sezonie imprezą docelową miała być uniwersjada w Czengdu, ale została odwołana. – Co dalej w tej sytuacji? Nie wiem, może uda się pojechać na mistrzostwa Europy, jeśli dobrze pójdzie mi na mistrzostwach Polski – dodał poznaniak.

Pozostałe dystanse pierwszego dnia wygrali Klaudia Wojtunik (UŁ Łódź, 100 metrów przez płotki), Klaudia Kazimierska (UAM Poznań, 1500 metrów), (żeńska sztafeta 4×100 metrów AWF Kraków, Jakub Szymański (WSG Bydgoszcz, 110 metrów przez płotki), Andrzej Kowalczyk (UJ Kraków, 1500 metrów) oraz męska sztafeta 4×100 metrów UMCS Lublin.

Cieszy nas bardzo, że po jedenastu latach lekkoatletyczne AMP wróciły do Poznania. Kilka razy robiliśmy te duże imprezy i chcieliśmy do nich wrócić. Znacznie poprawił się stan obiektu w Poznaniu, bo i stadion lepiej wygląda, ale także powstało boisko treningowe, co jest istotne przy tak dużych imprezach – mówi Tomasz Szponder, prezes OŚ AZS Poznań, który jest organizatorem lekkoatletycznych AMP.

Szponder nie ukrywa, że spodziewa się bardzo wysokiego poziomu sportowego. – Mamy trzech mistrzów olimpijskich z Tokio, do tego kilkunastu innych olimpijczyków. Mamy kilkudziesięciu członków kadry narodowej w różnych kategoriach wiekowych, więc myślę, że poziom będzie bardzo wysoki – dodaje.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A., a zawody w lekkiej atletyce także m.in. miasto Poznań, Dom Wydawniczy REBIS i samorząd województwa wielkopolskiego.

Wyniki 1. dnia AMP i MP AZS w lekkiej atletyce

Kobiety

100 metrów przez płotki
1. Klaudia Wojtunik (UŁ Łódź) 13.262. Monika Kiepura (AWF Kraków) 13.313. Weronika Nagięć (AWF Kraków) 13.41

400 metrów
1. Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin) 52.192. Dominika Baćmaga (AZS AWF Warszawa) 53.123. Adrianna Czapla (UMCS Lublin) 53.42 – 1. miejsce w AMP4. Alicja Wrona (PL Lublin) 53.56 – 2. miejsce w AMP5. Aleksandra Formella (WSG Bydgoszcz) 54.09 – 3. miejsce w AMP

1500 metrów
1. Klaudia Kazimierska (UAM Poznań) 4:16.07
2. Aleksandra Płocińska (SGGW Warszawa) 4:19.38
3. Julia Afelt (CM UMK Bydgoszcz) 4:22.70

4×100 metrów
1. AWF Kraków (Aleksandra Kielian, Weronika Nagięć, Monika Kiepura, Alicja Struzik) 46.87 2. UMCS Lublin (Wiktoria Drozd, Agata Wasiluk, Weronika Taracha, Natalia Pietruczuk) 47.55 3. WSG Bydgoszcz (Zuzanna Kogut, Zuzanna Hulisz, Wiktoria Forc, Aleksandra Formella) 47.90

Mężczyźni

110 metrów przez płotki
1. Jakub Szymański (WSG Bydgoszcz) 13.652. Jakub Bujak (WSB Wrocław) 13.973. Olgierd Michniewski (AWF Warszawa) 14.67

400 metrów
1. Jan Wawrzkowicz (UE Poznań) 46.842. Mateusz Rzeźniczak (PŁ Łódź) 46.863. Mikołaj Buzała (UMe Poznań) 47.16

1500 metrów
1. Andrzej Kowalczyk (UJ Kraków) 3:49.22
2. Szymon Żywko (UMCS Lublin) 3:49.86
3. Patryk Marmon (PK Kraków) 3:51.62

4×100 metrów

  1. UMCS Lublin (Jakub Chmiel, Eryk Hampel, Jakub Lempach, Łukasz Żak) 40.54
  2. AWF Katowice (Marcin Dróżdż, Adam Burda, Paweł Dzida, Karol Kwiatkowski) 41.19
  3. AWF Biała Podlaska (Piotr Tarkowski, Damian Czarnocki, Jakub Pyda, Kacper Lemieszek) 42.51

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author