Czytasz: W pogoni za marzeniami. Z Jaworzna do Tokio?

W pogoni za marzeniami. Z Jaworzna do Tokio?

Młoda jaworznianka dostała powołanie do kadry narodowej w gimnastyce artystycznej.

Małymi kroczkami

Trenuje od 7 roku życia. Na początku była to dobra zabawa i rozrywka. Z czasem pojawiła się pasja, ale równolegle z nią ciężka praca. Bo tylko wielogodzinne treningi gwarantują efekty. Alicja Guja została zakwalifikowana do narodowej kadry Polskiego Związku Gimnastycznego w gimnastyce artystycznej. Od lutego uczy się układów zbiorowych, żeby już w przyszłym roku móc startować razem z seniorkami w zawodach. Jeśli się uda, wspólnie mogą zdobyć kwalifikacje na olimpiadę w Tokio 2020.

- Alicja w tej chwili jest juniorką. Ta kategoria to dzieci 13-16 lat dlatego musi jeszcze rok poczekać, żeby w pełni cieszyć się powołaniem – komentuje Beata Golda, trenerka UKS DĄB 19 Katowice.

Właśnie w tym klubie na poważnie zaczęła się kariera Alicji.

– Początek jej pracy był średni. Nie było laurów. Dopiero zmiana klubu z jaworznickiego na katowicki przyniosła efekty – wspomina Dorota Guja, mama Alicji.

Praca, praca i jeszcze raz praca

Teraz już nie ma przelewek. Alicja musiała wyjechać do Gdyni. Tam w Szkole Mistrzostwa Sportowego walczy o awans do pierwszego składu. Plan dnia młodej gimnastyczki jest bardzo napięty.

- 5:40 pobudka, śniadanie, trasa do szkoły. 7:15 początek trzygodzinnego treningu, 10:20 lekcje i powrót do pokoju. Od 16 do 20 kolejny trening – dodaje mama gimnastyczki.

-  Alicja jest bardzo pracowita. Na pewno da sobie radę. Już na początku jasno postawiła sobie cel i sumiennie do niego dążyła – komentuje Beata Golda, trenerka UKS DĄB.

Jednak praca to nie wszystko. Gimnastyka artystyczna to jeden z najcięższych sportów świata, bo trzeba być gibkim i skocznym. Potrzebna jest jeszcze manipulacja ciała, kontrola nad przyborem i lekkość. A efekty widoczne są po długim czasie ćwiczeń.

A jednak żal

Wszyscy cieszą się z tej nominacji, jednak w głosie trenerki słychać smutek. – Jest to dość trudna sytuacja. Odeszła najstarsza zawodniczka w naszym klubie. Brakuje nam teraz wzoru dla bardzo młodych zawodniczek. To jest wielki sukces. Ja jednak żałuję, że Ala nie startuje już indywidualnie – dodaje trenerka.

Kolejny cel Ali został spełniony - dostała nominację. Będzie reprezentować Polskę, teraz pora na upragnione Tokio.

 

 

Czytaj więcej