Czytasz: W piątek premiera „Balu w Operze” w reżyserii Jerzego Stuhra

W piątek premiera „Balu w Operze” w reżyserii Jerzego Stuhra

Studenci bytomskiego Wydziału Teatru Tańca przygotowali spektakl dyplomowy na postawie poematu Juliana Tuwima „Bal w Operze”.

Premiera przedstawienia, reżyserowanego przez Jerzego Stuhra, odbędzie się w piątek w Teatrze Rozbark w Bytomiu.

Bytomski wydział jest częścią Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Spektakl przygotowali studenci IV roku.

- Poemat Tuwima to dyskusja o Polsce. Pisany w czasie rodzącego się w Polsce nacjonalizmu w drugiej połowie lat 30. z faszystowskim odcieniem, stał się dobrym materiałem do dyskusji ze studentami na temat obecnej sytuacji w naszym kraju - ocenił reżyser przedstawienia prof. Jerzy Stuhr.

- To poezja pełna rytmu, która przeniesiona na scenę wyznaczyła chorografię naszych ruchów. W tym zbiorowym ćwiczeniu wykorzystaliśmy pełen tekst, dzięki któremu studenci mogą sprawdzić się w scenach zespołowych, jak i zadaniach indywidualnych. +Bal w Operze+ - satyryczny poemat o końcu pewnego świata który wraca zaskakując swoją aktualnością i energią z jaką odegrają go młodzi aktorzy - dodał reżyser.

Pokazy spektaklu zaplanowano na 9, 10 i 11 lutego w Teatrze Rozbark, 13 lutego przedstawienie zostanie zaprezentowane w Pałacu Młodzieży w Katowicach

Bytomski Wydział Teatru Tańca to najmłodszy z wydziałów renomowanej krakowskiej uczelni, która wcześniej nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Pierwszych studentów zaczął kształcić w 2007 r. Powstał w Bytomiu na bazie działającego tam w latach 1991-2013 cenionego w świecie Śląskiego Teatru Tańca, założonego przez choreografa, obecnie wykładowcę i prodziekana wydziału Jacka Łumińskiego. (PAP)

Czytaj więcej