Silesion.PL

serwis informacyjny

W październiku pogorszenie nastrojów konsumenckich – komentarz ekspercki

Paragon

Paragon

W październiku br. pogorszyły się nastroje konsumentów w stosunku do września. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), wyniósł minus 45,5 i był o 1,3 pkt. proc. niższy niż miesiąc wcześniej. Poniżej znajdą Państwo komentarz eksperta, Fryderyka Krawczyka, dyrektor departamentu zarządzania aktywami

Wskaźnik ufności konsumenckiej – Polska

VIG / C-QUADRAT TFI:

Dzisiejszy odczyt sentymentu konsumentów (-45,50) okazał się gorszy niż oczekiwali analitycy i to pomimo faktu, że ostatnie odczyty i oczekiwania znajdowały się na najniższym w historii prowadzenia badania poziomie (od 2001 roku). Dane wskazują, że nastroje wśród gospodarstw domowych są fatalne. Wspiera to nasze oczekiwania co do silnego spowolnienia, którego apogeum będziemy świadkami w przyszłym roku. Polska gospodarka w ostatnich latach była napędzana w głównej mierze przez konsumpcję indywidualną. Widzimy że ten silnik właśnie się zatarł, a szanse w obecnym otoczeniu inflacyjnym, aby szybko wrócił do sprawności, są łagodnie mówiąc marne. Patrząc na zestaw naprawczy, jedyna możliwość ponownego rozruchu motoru gospodarczego, to programy inwestycyjne finansowane ze środków unijnych. Na konsumenta  i jego optymizm w kolejnym roku nie mamy co liczyć.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024