Czytasz: W ogrodach zakwitną Maria i Lech

W ogrodach zakwitną Maria i Lech

Nowe odmiany kwitnących pnączy otrzymały imiona Lecha i Marii Kaczyńskich.


Maria Kaczyńska ma już swój kwiat. To tulipan wyhodowany w Holandii przez Jana Ligtharta w 2008 i nazwany na cześć pierwszej damy, małżonki prezydenta Polski.

Tulipan Maria Kaczyńska

Dwie nowe odmiany powojników - czyli kwitnących pnączy - zostały w czwartek nazwane na cześć Lecha i Marii Kaczyńskich. Dołączą one do innych powojników nazwanych imionami znanych Polaków, m.in. Jerzego Popiełuszki czy Marii Skłodowskiej-Curie.

"Bardzo ceniłem Lecha Kaczyńskiego - i jako prezydenta, i jako człowieka" - powiedział twórca nowych odmian powojników dr Szczepan Marczyński. - "Był dla mnie mężem stanu, ważną postacią. Chciałem więc do kolekcji moich odmian - znajdują się wśród nich m.in. odmiany nazwane na cześć Marii Skłodowskiej-Curie czy królowej Jadwigi - dołożyć również odmiany nazwane po Lechu Kaczyńskim i jego żonie".

Czytaj takze: Sosnowiec ma zaczarowany ogród

W 2009 r. prowadzona przez dr. Marczyńskiego szkółka Clematis została wyróżniona godłem promocyjnym Teraz Polska. Z tej okazji został on zaproszony do pałacu prezydenckiego i otrzymał list gratulacyjny z podpisem Lecha Kaczyńskiego.

 "Z kolei podczas wystawy w 2009 r. nasze stoisko odwiedziła pani Maria Kaczyńska" - wspominał dr Marczyński. - "Rozmawialiśmy kilkanaście minut; była to przeurocza osoba, dociekliwa i mądra. Interesowało ją między innymi to, w jaki sposób pnącza wpływają na klimat w mieście. Teraz mówi się dużo o smogu - a pnącza wymagają niedużo miejsca i można je umieścić tam, gdzie na drzewa czy krzewy nie ma miejsca, i stworzyć duże powierzchnie zieleni".

Uroczystość nadania nazw oraz pierwsza publiczna prezentacja obydwu odmian odbyła się w czwartek podczas 25. Międzynarodowej Wystawy "Zieleń To Życie", która odbywa się w Warszawie.

"Maria Kaczyńska"  biała

Jest powojnikiem wielkokwiatowym o białych, prawie okrągłych kwiatach; w środku ma koronę purpurowo-fioletowych pręcików. "Jest niezbyt wysoka, wyrasta mniej więcej do 1,5 metra i cała pokrywa się kwiatami. Wiosną, gdy kwitnie, te kwiaty potrafią być półpełne - czyli ich jest więcej, są zwiewne. Wygląda to jak elegancka kobieta - dlatego wybrałem tę siewkę, żeby nadać jej imię +Maria Kaczyńska+" - opowiadał hodowca.

"Lech Kaczyński" czerwony

"Natomiast odmiana +Lech Kaczyński+ jest wyższa, dorasta do 2-2,5 metra. Ma kwiaty w tonacji ciemnej, aksamitnej czerwieni - można powiedzieć, królewskiej, prezydenckiej - w środku rozjaśnionej złocistymi pręcikami. Dobierając ją myślałem, że będzie to przywodziło na myśl godność prezydencką, żeby nawiązywało do osoby pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - dodał.

Czytaj także: Ogrody Kapiasa w Goczałkowicach

Stworzenie nowej odmiany powojnika zajmuje na ogół około kilkanaście lat; powojniki "Maria Kaczyńska" i "Lech Kaczyński" wychodowane zostały w 2004 r. "Te odmiany, którym nadaję nazwy, muszą się czymś wyróżniać, być lepsze, inne od istniejących" - tłumaczył dr Marczyński. - "Oprócz tego, ponieważ trafiają one do sprzedaży, trzeba je rozmnożyć, wyprodukować tak, aby były silne i dobrej jakości".

 Jak dodał dr Marczyński, powojniki "Lech Kaczyński" i "Maria Kaczyńska" mogą być uprawiane zarówno przez początkujących, jak i bardziej zaawansowanych hodowców. "Nie są trudne w uprawie, zaś na naszej stronie internetowej dostępne są wyjaśniające wszystko filmy instruktażowe" - powiedział hodowca. - "Ważne, żeby się chwilę zastanowić przed zasadzeniem, odpowiednio przygotować stanowisko: ponieważ ta roślina może rosnąć nie rok, tylko kilkanaście, nawet kilkadziesiąt lat". (PAP)

Czytaj więcej