Czytasz: W niedzielę zbiórka na pomoc misjonarzom

W niedzielę zbiórka na pomoc misjonarzom

W niedzielę w ramach obchodów Światowego Dnia Misyjnego w parafiach odbędzie się zbiórka na pomoc misjonarzom.

Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę kościołów oraz edukację misjonarzy.

Światowy Dzień Misyjny odbędzie się w niedzielę pod hasłem "Idźcie i głoście". Tego dnia we wszystkich kościołach i parafiach świata przeprowadzona zostanie zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zaznaczył, że o wsparcie misji prosili wielokrotnie papieże Jan Paweł II i Franciszek. - Kilka lat temu otrzymałem w prezencie budzik, na którym było napisane, by budzić wiarę w ludziach. Z okazji Niedzieli Misyjnej zwracam się do wszystkich wierzących z apelem – niech budzi się wasza miłość i troska o misje – zaapelował Budzik w filmie odtworzonym podczas konferencji w Warszawie.

Ks. Krzysztof Pochut ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, który przez 4 lata pracował w Republice Środkowej Afryki, podkreślił że praca ewangelizacyjna na misji często łączy się z różnego rodzaju dziełami charytatywnymi.

- W RŚA potrzeby są ogromne, ponieważ kraj jest bardzo biedny, od wielu lat nękany konfliktami zbrojnymi. W sercu naszej pracy jest ewangelizacja, ale towarzyszy jej działalność charytatywna. Prowadzimy przychodnię zdrowia i szkołę. Jest to szczególnie ważne, gdyż wśród Pigmejów analfabetyzm sięga 90 proc. – wyjaśnił misjonarz.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas podkreślił, że "każdy człowiek ochrzczony jest misjonarzem, ponieważ ma służyć temu, żeby Ewangelia była głoszona w każdym miejscu na świecie". - Niedziela misyjna ma nam to powołanie uświadomić. Ma nas obudzić, co przypomina ten misyjny budzik – powiedział ks. Atłas prezentując symbol tegorocznej Niedzieli Misyjnej - budzik z wydrukowaną na tarczy mapą przedstawiającą wszystkie kontynenty.

- Twarz misyjnego dzieła Kościoła to także mnisi i mniszki, którzy nie opuszczają swoich klasztorów, ale poprzez swoją modlitwę i ofiarę służą misjom. To także kapłani z Afryki, którzy nie zostaliby wyświęceni, gdyby wiary nie przynieśli im misjonarze – powiedział ks. Atłas.

Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ks. Maciej Będziński poinformował, że co roku dzięki pieniądzom zebranym w polskich kościołach w czasie Niedzieli Misyjnej do Kościołów misyjnych przekazywane jest ok. 1 mln dolarów. W 2016 r. składka wyniosła ponad 1,1 mln USD. Fundusze te zostały przekazane na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych a także formację świeckich katechistów, kapłanów i rozbudowę ewangelizacji medialnej.

Dodał, że za pieniądze ze składki w ubiegłym roku zrealizowano 3 tys. projektów w krajach misyjnych a 24 misjonarzy przygotowało się do wyjazdu na misje. Polska plasuje się na 6. miejscu w Europie pod względem przekazanych środków. Pieniądze trafiły m.in. do Burundi, Sri Lanki, Ghany i Laosu.

Na świecie pracuje 350 tys. misjonarzy, z czego 2 tys. to Polacy. Najwięcej misjonarzy i misjonarek z Polski pracuje w Afryce (810). Kraje od lat znajdujące się w czołówce, jeśli chodzi o ich liczbę to: Kamerun (118), Zambia (73), Tanzania (62), Madagaskar (58), Demokratyczna Republika Konga (42) i Republika Południowej Afryki (44). Na drugim miejscu pod względem liczby misjonarzy z Polski znajdują się Ameryka Południowa i Środkowa, gdzie pracuje 784 osób. W Azji pracuje 327 misjonarzy i misjonarek z Polski, zaś w Ameryce Północnej jest ich 29.(PAP)

Czytaj więcej