Czytasz: W niedzielę 26. finał WOŚP. Sprawdź program w swoim mieście

W niedzielę 26. finał WOŚP. Sprawdź program w swoim mieście

14 stycznia rusza 26. edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . W programach koncerty, zabawy i oczywiście licytacje. Będzie szaleństwo!

Wyjdą na ulice i będą pomagać. Już w niedzielę rusza kolejna edycja WOŚPu. Dla kogo zagrają w tym roku?  Celem tegorocznej akcji będzie zbiórka pieniędzy „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

- W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – dodaje Prezes Zarządu Fundacji.

 

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale.

- Plany jak zawsze mamy ambitne, ale wszystko zależy od wyniku Finału – mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP – jeśli jednak efekt zbiórki będzie tylko zbliżony do rekordowej akcji przed rokiem, to wiemy, że dzięki naszemu wsparciu będzie szansa na wyraźne podniesienie poziomu opieki medycznej w neonatologii i znaczne wyrównanie szans leczenia na wszystkich poziomach referencyjności oddziałów. A to oznacza uratowane życia najmłodszych pacjentów. – dodaje.

 

W momencie ogłoszenia tematu Finału rozpoczęły się w całej Polsce przygotowania do zbiórki. Ruszył mechanizm rejestracji sztabów i wolontariuszy, Fundacja uruchomiła także różne inne formy wsparcia akcji, jak internetowe aukcje charytatywne czy możliwości wpłaty darowizny za pośrednictwem internetu.

WOŚP 2018 - PROGRAM DLA MIAST - KATOWICE

W mieście będzie działać ma sześć sztabów. Wielką atrakcją katowickiego finału WOŚP mają być też koncerty i atrakcje na placu przed Spodkiem. Impreza rozpocznie się około godz. 13. Między 13. a 18.30 zaplanowano tu animacje dla dzieci,  czyli malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych. Odbędą się też pokazy zabytkowych motocykli, pierwszej pomocy, sprzętu strażackiego oraz psów tropiących. Będą też food trucki.

WOŚP 2018 Katowice PROGRAM


14:20 – Pure Life
15:20 - Here on Earth
16:20 - Hengelo
18:30 – Insekt
19:20 - Chwytak &DjWiktor.
ok. 20. Światełko do nieba
21:00 - AlcoholicA

WOŚP 2018 - PROGRAM DLA MIAST - Sosnowiec

W Sosnowcu impreza rozpocznie się o godzinie 15 na Górce Środulskiej. Poprowadzi ją Piotr Zawadzki. Gwiazdami wieczoru w Sosnowcu będą Grzegorz Hyży i Anita Lipnicka.

W Hali Widowiskowo-Sportowej imprezy związane z WOŚP rozpoczną się już o godz. 9.00 Latającą Akademią Udzielania Pierwszej Pomocy. Będą stałe punkty udzielania pierwszej pomocy, konsultacje lekarskie na stoisku szpitala miejskiego, naukę mycia zębów dla najmłodszych, porady kosmetyczne oraz dietetyczne. Będzie też strefa artystyczna, budowanie kolorowych latawców, warsztaty kulinarne dla dzieci, występy magików, zespołów muzycznych i tanecznych. Gwiazdą wieczoru będzie Bartek Wrona.

W strefie sportowej odbędą się turnieje e-sportowe, pokazy bokserskie, karate, szermierki, tańca akrobatyki i pokaz zabytkowych samochodów.  

WOŚP 2018 - PROGRAM DLA MIAST - CHORZÓW

Finał WOŚP 2018 w Chorzowie to możliwość, aby zwiedzić Stadion Śląski. To również koncerty, które rozpoczną się o godzinie 14:00. Gwiazdami wieczoru będą Miuosh i NeuOberschlesien.

Wielkiemu finałowi w Chorzowie towarzyszyć będą wydarzenia sportowe: m.in. Bieg z Sercem w Parku Śląskim i maratony zumby oraz crossfit na obiektach Stadionu Śląskiego. Wydarzenie zakończy Światełko do Nieba, które rozbłyśnie o godzinie 20:00.

14.00-19.50 – koncerty 
SIOSTRY WAJS I STONOGA
ZESPÓŁ SOSXO
ZESPÓŁ NEUOBERSCHLESIEN
ZESPÓŁ CLASSIC
MIUOSH

20.00 Świątełko do Nieba

Ponadto:
10-12.30 IV Chorzowski Bieg z Sercem dla WOŚP w Parku Śląskim
10-14.00 Animacje w Zespole Szpitali Miejskich przy ul. Truchana
14.00-17.00 Maratony zumby i crossfit w obiektach Stadionu Śląskiego

WOŚP 2018 - PROGRAM DLA MIAST - Jaworzno 

W Jaworznie pobiją rekord Guinnessa dotyczący przebywania jak największej ilości osób w...bańce mydlanej. 

Będą też pokazy taneczne, pokazy ratownicze, pokazy szkolenia psów i kąpiel morsów. 

Na scenie w galerii Galena wystąpią: Mandat, Dobra Myśl, Cronica i Mikael, a muzyczną gwiazdą wieczoru będzie discopolową formacją Dejw. Impreza rozpocznie się o godzinie 14.

 

 

 

Czytaj więcej