Czytasz: W Mikołowie kręcą film
Słynny filmowiec i mikołowianin Adam Sikora kręci swój najnowszy film „Autsajder”.
FOT: Andrzej Fijałkowski / WFDiF
FOT: Andrzej Fijałkowski / WFDiF

Film „Autsajder” jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z okresu stanu wojennego i początku lat 80. Część scen rozgrywa się w małym miasteczku na Śląsku. Bohaterem filmu jest młody chłopak Franek, który zostaje wplątany w tryby przerażającej machiny stanu wojennego. Jego dotychczasowa niewinność i wrażliwość zostają poddane próbie. Musi bronić się przed donosami kolegów zaangażowanych w struktury podziemne, ale też przed zalewem cynicznej struktury przemocy. Nastolatek zostaje osadzony w obozie dla internowanych. Produkcja jest finansowana przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sikora reżyseruje, Pomykała i Kalita grają

FOT: Andrzej Fijałkowski / WFDiF
FOT: Andrzej Fijałkowski / WFDiF

Film reżyseruje Adam Sikora, operator filmowy, fotograf i malarz, autor filmów telewizyjnych („Boże ciało”, „Blusmeni. Ballada o Janku „Kyksie” Skrzeku”) oraz fabularnych („Ewa”). Sikora jest wielokrotnie nagradzany, m.in. za zdjęcia do filmu „Essential Killing” Skolimowskiego.

W filmie występują Dorota Pomykała, Katarzyna Gałązka, Jan Dravnel, Marek Kalita, Mariusz Bonaszewski, Adam Bobik, Robert Gularczyk, Grzegorz Mielczarek, Maciej Konopiński, Tomasz Sapryk i inni. Główną rolę gra Łukasz Sikora, syn reżysera.

Zdjęcia: Andrzej Fijałkowski / WFDiF

Czytaj więcej