Czytasz: Samorządy będą się chwalić tym, co robią dla zdrowia mieszkańców

Samorządy będą się chwalić tym, co robią dla zdrowia mieszkańców

A to w marcu w Katowicach, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Ponad 50 sesji poświęconych polityce zdrowotnej, terapiom, nowym technologiom, edukacji oraz finansom i zarządzaniu w ochronie zdrowia złoży się na III Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbędzie się w dniach 8-10 marca w Katowicach.

Jak ocenił zasiadający w Radzie Naukowej Kongresu prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder, dotychczasowe edycje tego wydarzenia są dowodem na to, że w Katowicach udaje się połączyć obszary trudne do połączenia, ze względu na różnorodność tematyki i postęp wiedzy medycznej.

- W panelach weźmie udział wielu znakomitych specjalistów, którzy przekażą najbardziej aktualne informacje dotyczące poszczególnych dziedzin medycyny – podkreślił dr Meder.

Prorektor ds. rozwoju i promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i członkini Rady Naukowej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych prof. Violetta Skrzypulec-Plinta zaprasza za pośrednictwem mediów całe rodziny na otwarty dla mieszkańców regionu Śląski Dzień Zdrowia, który zaplanowano na 10 marca.

To impreza towarzysząca Kongresowi, obejmująca m.in.: bezpłatne badania diagnostyczne, konsultacje z lekarzami wielu specjalizacji, wykłady i dyskusje z ekspertami, warsztaty i pokazy, czy zajęcia sportowe, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów.

- Mam nadzieję, że ci, którzy nas odwiedzą, wyjdą z przekonaniem, że czegoś się o swoim zdrowiu nauczyli. Zajmiemy się pacjentem, rodziną pacjenta, która jest ważnym elementem leczenia, ale i zagrożeniami, które nas czekają. Mamy najbardziej otyłe 13-latki w Unii Europejskiej, pytanie, co zrobić, żeby to zmienić? Do tego dochodzą zagrożenia behawioralne: od dopalaczy po uzależnienia od cyberprzestrzeni – wymieniała prof. Skrzypulec-Plinta.

W ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych pojawi się też nowa inicjatywa – konkurs Zdrowy Samorząd, w ramach którego samorządy będą się chwalić tym, co robią dla zdrowia mieszkańców.

- Zainteresowanie i skala tego przedsięwzięcia bardzo nas zaskoczyły. Do konkursu zostało już zgłoszonych ponad 160 programów zdrowotnych – poinformował prezes organizującej kongres Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Przypomniał również, że w zeszłym roku Kongres Wyzwań Zdrowotnych zgromadził ponad 2,5 tys. uczestników. W tym roku organizatorzy spodziewają ponad 3 tys. gości. III Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem jest Grupa PTWP, wydawca portalu i magazynu Rynek Zdrowia.

Autor: Anna Gumułka (PAP)

Czytaj więcej