Czytasz: W marcu Śląski Dzień Zdrowia

W marcu Śląski Dzień Zdrowia

II Kongres Wyzwań Zdrowotnych przyciągnie od 9 do 11 marca br. do Katowic cały medyczny świat

60 sesji, debat i prezentacji,  250 prelegentów i ok. 3 tys. gości.  Tak przedstawia się II Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) , który od 9 do 11 marca odbywać się będzie w  Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W pierwszych dniach o ochronie zdrowia i medycynie rozmawiać będą specjaliści. 

Ostatni, tzw. Śląski Dzień Zdrowia, przeznaczony będzie dla mieszkańców regionu. Będą mogli posłuchać specjalistów, zbadać się, zobaczyć pokazy ratownictwa medycznego, uczestniczyć w zajęciach sportowych oraz pokazach i różnych ćwiczeniach dla zdrowia.

- Kongres Wyzwań Zdrowotnych przygotowujemy, już po raz drugi, z myślą o wszystkich środowiskach, których aktywność jest lub powinna przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa - nie tylko z medycznego punktu widzenia, ale też w kontekście szeroko rozumianych działań zapobiegawczych, profilaktyki, edukacji, finansowania i organizacji świadczeń zdrowotnych oraz całej gospodarki - mówił w poniedziałek 16 stycznia br. na konferencji prasowej Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 

II Kongres Wyzwań Zdrowotnych stwarza okazję do wielu interdyscyplinarnych debat, między innymi z udziałem przedstawicieli różnych dziedzin medycyny, pielęgniarek i innych zawodów medycznych, polityków, menedżerów zarządzających placówkami medycznymi, pacjentów, prawników, ekspertów rynku medycznego, dostawców współpracujących z sektorem ochrony zdrowia.

 

Program Kongresu to pięć ścieżek tematycznych: polityka zdrowotna; finanse i zarządzanie; terapie; nowe technologie; edukacja. Nowością będzie cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zaplanowano też sesje, dotyczące pacjentów niepełnosprawnych.

- Wielkim wyzwaniem dla ochrony zdrowia jest smog, który powoduje szereg chorób,  w tym probemy kardiologiczne. Podczas Kongresu ten problem będzie szeroko obecny   - wyjaśniał prof. Lech Poloński, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego SUM, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, uczestniczący w pracach Rady Naukowej II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, która obradowała 16 stycznia br.

- Bardzo ważnym tematem, który chcemy poruszyć jest transkulturowości w medycynie. Czy nasi lekarze są odpowiednio przygotowani do pracy z pacjentami różnych wyznań, kultur i narodowości? To naprawdę ważne zagadnienie w dobie otwartych granic i migracji - mówiła prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i seksuolog, prorektor ds. rozwoju i promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Po raz pierwszy bardzo wiele uwagi podczas Kongresu poświęcone będzie wykorzystaniu doświadczeń wojskowych na polu walki w medycynie ratunkowej. Ta część debaty przygotowana zostanie przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie. 

- Ponieważ jesteśmy w czasie wielkich zmian w ochronie zdrowia, na pewno reforma systemu będzie znacząco zajmować uwagę panelistów Kongresu - wyjaśniał Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej rady Lekarskiej. Mówił też o tym, jak wielkim wyzwaniem dla lekarzy we współczesnych czasach jest etyka.

Czytaj więcej