Czytasz: W maju nie kupimy w Polsce papierosów?

W maju nie kupimy w Polsce papierosów?

20 maja 2019 roku na terenie Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące sprzedaży papierosów.

Zgodnie z nową dyrektywą unijną od 20 maja 2019 r. każda paczka papierosów, która zostaje wprowadzona do obrotu na terenie Unii Europejskiej będzie musiała zostać zarejestrowana w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace.

Do polskiego Sejmu nie trafił jeszcze projekt ustawy, który pozwoliłby na wdrażanie nowych przepisów unijnych. Polska Izba Handlowa alarmuje, że jeśli nadal tak pozostanie, to sprzedaż papierosów w Polsce po 20 maja będzie w świetle prawa nielegalna.

Po co nowa ustawa?

Jak informuje Komisja Europejska, celem wejścia nowej dyrektywy była eliminacja z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych. W związku z tym powołano do życia system Track&Trace. Do wdrożenia systemu niezbędna jest rejestracja producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych. Nowa metoda umożliwi śledzenie produktów tytoniowych, wskazując gdzie dana paczka się obecnie znajduje.

Tytoniowa katastrofa

Do wejścia w życie nowej dyrektywy jest jeszcze ponad 5 miesięcy. Wprowadzenie nowego systemu to bardzo czasochłonny i skomplikowany proces. Jednak okazuje się, że projekt nowych regulacji nie został nawet rozpoczęty.

W przypadku braku nowych przepisów legalna będzie tylko sprzedaż papierosów, które opuszczą fabryki przed 20 maja 2019r. Gdyby ustawa nie weszła w życie lub system nie zacząłby funkcjonowania na czas, wówczas żadna paczka papierosów nie mogłaby wyjść z fabryki od 20 maja.

Czytaj więcej

 fot. www.pixabay.com