Czytasz: Dyrygenci powalczą o Złotą Batutę i 25 tys. euro

Dyrygenci powalczą o Złotą Batutę i 25 tys. euro

"To jeden z najtrudniejszych konkursów dla dyrygentów na całym świecie"

Dziesiąty Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się od 17 do 26 listopada w Katowicach. W tym jednym z najważniejszych polskich konkursów muzycznych młodzi dyrygenci powalczą o Złotą Batutę i 25 tys. euro.

Konkurs zaliczany jest do najważniejszych na świecie ze względu m.in. na największą liczbę kandydatów dopuszczanych do rywalizacji. Do ostatniej edycji wpłynęły 164 zgłoszenia z 37 krajów.

W zmaganiach uczestniczą dyrygenci poniżej 35. roku życia. Nabór do 10. edycji już się rozpoczął i potrwa do końca maja. Do tej pory zgłosiło się ok. 20 uczestników, jednak organizatorzy przewidują 200-300 zgłoszeń z całego świata. Do konkursu przystąpi maksymalnie 50 artystów.

Co w programie konkursu?

W programie znajduje się kilkadziesiąt kompozycji od klasycyzmu do współczesności, które uczestnicy muszą przygotować i zaprezentować z orkiestrą. Zdaniem tryumfatora sprzed dziesięciu lat Eugene’a Tzigane’a:

- To jeden z najtrudniejszych konkursów dla dyrygentów na całym świecie ze względu na ogromną liczbę utworów, które trzeba poznać i przygotować, których trzeba się nauczyć. To wielkie wyzwanie - powiedział podczas środowej konferencji w Katowicach.

Wśród propozycji znalazły się zarówno kompozycje klasyczne jak i współczesne. Obowiązkowymi utworami są dzieła polskich kompozytorów Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

Tzigane podkreślił, że katowicki konkurs daje młodym dyrygentom możliwość wejścia w profesjonalny świat m.in. poprzez zaproszenia do występów na uznanych estradach. - Konkurs był początkiem mojej kariery. Tak naprawdę był to początek mojego życia jako artysty, ponieważ tutaj dostałem szansę, by stać się profesjonalnym dyrygentem i móc zacząć współpracować z profesjonalnymi orkiestrami – podkreślił.

Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga 2017

Tegoroczny, jubileuszowy konkurs rozpocznie się 17 listopada. Finał odbędzie się 24 listopada, a koncerty laureatów - 25 i 26 listopada w Katowicach i 27 listopada w Warszawie.

Nabór potrwa do końca maja. Filharmonik śląski Adam Wagner z komisji weryfikacyjnej powiedział, że jej członkowie czują na sobie duży ciężar odpowiedzialności, bowiem to oni decydują, którzy muzycy dostaną szansę uczestnictwa w konkursie. - W przesłane nam nagrania wsłuchujemy się od pierwszej do ostatniej sekundy. Traktujemy to niezwykle poważnie – podkreślił.

Z przesłanych zgłoszeń komisja wybierze maksymalnie 50 uczestników oraz kilku rezerwowych. Lista ma zostać ogłoszona 30 czerwca.

Kto w jury konkursu?

Uczestników konkursu oceniać będzie jury złożone z wybitnych i zasłużonych dyrygentów. Jego skład zasilą m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Jorma Panula, Charles Olivieri-Munroe oraz Michael Zilm.

Zwycięzca otrzyma Złotą Batutę i 25 tys. euro. Laureaci drugiego i trzeciego miejsce dostaną odpowiednio Srebrną i Brązową Batutę oraz 20 i 15 tys. euro.

W pierwszym etapie konkursu uczestnikom towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Śląskiej, w drugim wystąpią także soliści.

- Chcemy szerzej niż dotychczas dotrzeć z informacją o konkursie, by ludzie, którzy na co dzień niekoniecznie są zainteresowani muzyką klasyczną, otworzyli się na ten gatunek i chcieli wejść w świat wielkich emocji, porywającej muzyki – powiedziała dyrektor konkursu Agnieszka Młynarczyk.

Wydarzenia towarzyszące

W związku z tym zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących, które w piątek zainauguruje koncert cyklu "Przed wielkim konkursem”, w którym związani z konkursem im. Fitelberga dyrygenci poprowadzą śląskich filharmoników. Pierwszym z gości będzie Eugene Tzigane.

Katowicki konkurs dyrygentów należy do trzech najważniejszych polskich międzynarodowych konkursów wykonawczych - obok warszawskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i poznańskiego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.

Jego inicjatorem był ostatni uczeń patrona konkursu, wybitny polski dyrygent Karol Stryja (1915-98), wieloletni dyrektor Państwowej Filharmonii Śląskiej. Poprzedzony dwoma krajowymi, pierwszy międzynarodowy konkurs odbył się w 1979 r., w setną rocznicę urodzin jego patrona. Odtąd konkurs odbywa się co kilka lat.

Grzegorz Fitelberg (1879-1953) był kompozytorem i jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Wielki propagator muzyki polskiej XX w., szczególnie twórczości Karola Szymanowskiego. Twórca Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, działającej do dziś - obecnie jako Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Czytaj więcej