Czytasz: Spacerują po mieście i poznają historię

Spacerują po mieście i poznają historię

W sobotę w ramach cyklu Festiwal Ogrodów odbyło się zwiedzanie dawnej Komendy Szkoły Policji Województwa Śląskiego w Katowicach

Kalendarzowa wiosna coraz bliżej, a pogoda już wiosenna. Podczas gdy jedni korzystają z ostatnich uroków sezonu narciarskiego, a inni oddają się spacerom, oni zostają w mieście. Też spacerują, ale inaczej. Zwiedzają i poznają historię miasta. Oni? Grupka kilkudziesięciu osób. Starsi i młodsi. W sobotę w ramach cyklu Festiwal Ogrodów zwiedzili modernistyczny kwartał budynków zamknięty w ulicach Poniatowskiego, Kilińskiego i Głowackiego, mieszczący się w południowej części śródmieścia.

Zobaczyli m.in. dzisiejszy budynek rektoratu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym niegdyś mieściła się siedziba Komenda Szkoły Policji Województwa Śląskiego, a także tereny wokół dzisiejszego Szpitala MSWiA. O odwiedzanych miejscach opowiadali dr arch. Ryszard Nakonieczny oraz  Grzegorz Grześkowiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Zobaczcie zdjęcia ze zwiedzania i spaceru.

Wydarzenie to jest pierwszym z dwóch zaplanowanych we współpracy z Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Drugie odbędzie się już 11 marca i będzie dotyczyło innego budynku, należącego również do tej uczelni. Mowa o willi Hugo Gruenfelda, mieszczącej się w Katowicach przy ul. Warszawskiej.

Zobaczcie historyczne zdjęcia modernistycznego kwartału:

Czytaj więcej