Czytasz: W Katowicach powstanie nowa mini galeria i kawiarnio-księgarnia

W Katowicach powstanie nowa mini galeria i kawiarnio-księgarnia

Nowe miejsca pojawią się na mapie Katowic w ramach programu "lokal na kulturę".

Za nami już XII edycja programu „Lokal na kulturę", którego celem jest ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym.

– Program „Lokal na Kulturę" powstał, by wspomagać organizacje prowadzące działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Jak to działa? Wystarczy ciekawy i twórczy pomysł na inicjatywę związaną z szeroko pojętą kulturą, a urząd udostępnia na wynajem lokale w preferencyjnych cenach – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Dzięki akcji, już wkrótce przy ul. Kochanowskiego 11 powstanie mini galeria pod nazwą „Tkanka Twórcza". Jej pomysłodawczyni, Anna Mikulska, planuje tutaj nie tylko sprzedaż obrazów czy rzemiosła artystycznego. Będą także organizowane liczne warsztaty artystyczne czy wieczory twórcze. Natomiast przy ulicy 3 Maja 25 powstanie kawiarnio-księgarnia. Będą w niej organizowane spotkania autorskie z pisarzamii tłumaczami. Jak mówi zwyciężczyni konkursu, Maryla Korczewska-Jaguś, pomysłów na lokal im nie brakuje.

– Wraz z mężem uwielbiamy czytać książki, bo literatura to nasza ogromna pasja. Do tego kochamy kawiarnie, bo jesteśmy smakoszami kawy. Sam pomysł był od lat w naszych głowach. „Lokal na kulturę" dał nam pole do działania, bo wynajmowane przez nas pomieszczenie jest idealne do tego typu działalność. Chcielibyśmy, żeby to była głownie księgarnia anglojęzyczna, gdzie będziemy mogli znaleźć m.in. szeroki wybór literatury pięknej po angielsku, zarówno tej nowej, jak i używanej. Na pewno znajdą się też tu pozycje w języku polskim, zarówno nowości, jak i znane nam klasyki. Nie zabraknie też spotkań autorskich. Mamy bardzo dużo pomysłów - podkreśla Maryla Korczewska-Jaguś.

Dotychczas w jedenastu edycjach wystawiono do konkursu 75 wolnych lokali użytkowych, zawarto umowy na 34 lokale, aktualnie w użytkowaniu pozostają 22. 

W ramach programu lokal znalazło m.in. Stowarzyszenie Artystów Tułaczy, które od niedawna prowadzi Teatr Młody przy ul. Chopina 8. Ich niewielka scena i widownia na 40 osób zapewnia artystyczną autonomię i przestrzeń, w której mają nadzieje stworzyć zupełnie nową, alternatywną społeczność artystyczną. 

Dodatkowo, dzięki akcji, przy ul. Warszawskiej 67 działa Prywatna Szkoła Muzyczna, a przy ul. Kościuszki 39 powstał Alternatywny Dom Kultury. Prowadząca go Fundacja Imago Silesia w 2018 r. zakończyła remont lokalu. Odbywają się w nim różne wydarzenia kulturalne, np. wystawa „Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki". Wystawy organizuje też Fundacja Kultura Obrazu, która w 2016 r. pozyskała pomieszczenie przy ul. Kordeckiego 2, w którym prowadzi działalność warsztatową, wystawienniczą, archiwizacyjną (cyfrowo) oraz merytoryczną (biuro fundacji).

– Działamy na polu edukacji wizualnej. Interesuje nas rola fotografii w życiu codziennym – dlatego chętnie sięgamy do albumów rodzinnych i fotografii amatorskiej. Ciekawią nas archiwa. Organizujemy wystawy i warsztaty, wydajemy książki (także on-line) – mówią przedstawiciele fundacji.