Czytasz: W Katowicach powstał nowy szlak turystyczny

W Katowicach powstał nowy szlak turystyczny

I jednocześnie nowe oznaczenie punktu widokowego.

Inicjatywa nie jest jednak tak całkiem turystyczno-krajoznawcza. Sygnuje ją Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

W sobotę 28 października 2017 powstał w Katowicach ZŁOTY szlak turystyczny. Kolor nieprzypadkowy, jesienny, unikatowy, cenny i szlachetny. Miejscem, do którego prowadzi ten szlak jest charakterystyczna dla śląskiego krajobrazu sztuczna góra – hałda – ślad wieloletniej pracy tysięcy ludzi wydobywających z ziemi „czarne złoto”.

Oznaczenie trasy wiodącej na szczyt Hałdy Kostuchna odbyło się w ramach warsztatów „Do sztuki gotowi
start!” realizowanych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Koordynatorką projektu jest Aneta Zasucha, a zaproszona przez nią autorka dzieła to Karolina Grzywnowicz, artystka multimedialna, autorka projektów interdyscyplinarnych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka nie nadała swojej pracy tytułu. Pozostaje więc czekać, jak złoty szlak turystyczny na hałdzie nazwą sami mieszkańcy. Projekty Karoliny Grzywnowicz opierają się na pogłębionych badaniach, instalacje audio często bazują na zbieranych opowieściach i materiałach archiwalnych. Rezultaty sobotniej interwencji, będącej de facto skrzyżowaniem land artu i sztuki społecznie zaangażowanej, można oglądać idąc na Hałdę Kostuchna od strony ulicy Kołodzieja.


Autor Zdjęć: Jeremi Astaszow, JerBa Studio
Autor Notatki: Witold Szwedkowski

Czytaj więcej