Czytasz: W jakiej kondycji jest służba zdrowia na Śląsku?

W jakiej kondycji jest służba zdrowia na Śląsku?

Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Ile wydajemy na leczenie?

Statystyczny mieszkaniec naszego województwa spędza w szpitalu 6 dni rocznie. Jak wynika z raportu Urzędu Statystycznego w Katowicach z roku na rok na leki wydajemy coraz więcej. Jeszcze osiem lat temu średnie miesięczne wydatki na jednego mieszkańca wynosiły 45,64 zł. Pod koniec 2016 kwota osiągnęła 63,90 zł i ciągle rośnie.

Na każde 10 tys. mieszkańców śląskiego przypada blisko 56 łóżek w szpitalach. Najlepiej jest w Katowicach i Bielsku-Białej. Najmniej w Rudzie Śląskiej, Bytomiu i powiecie rybnickim.

Najczęściej odwiedzanym oddziałem szpitalnym jest chirurgia. Trafia na nią blisko 24 proc. mieszkańców. 13 proc. wszystkich hospitalizowanych stanowią pacjenci oddziałów chorób wewnętrznych. 11,6 proc. pacjentów to kobiety na oddziałach ginekologiczno-położniczych. 7,4 proc. mieszkańców musi korzystać ze specjalistycznej pomocy kardiologów.

Z okazji światowego dnia zdrowia placówki medyczne przygotowały wiele akcji profilaktycznych, spotkań ze specjalistami, a także szereg bezpłatnych badań. Przychodnie i szpitale w tym dniu organizują także dni otwarte.

„Zdrowie dla wszystkich” 

Często narzekamy na to, jak jest w naszym kraju. Jednak jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa i przetrwania za nie więcej niż 6,50 zł dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia jest „Zdrowie dla wszystkich”. Zdaniem przedstawicieli WHO najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).

- Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia.

WHO chce doprowadzić do sytuacji, w której usługi zdrowotne staną się naprawdę uniwersalne. Wymaga to przejścia od projektowania systemów opieki zdrowotnej wokół chorób i instytucji do usług zdrowotnych zaprojektowanych dla ludzi i wokół nich.

Czytaj więcej