Czytasz: W Herbach wybierają wójta
W przedterminowych wyborach kandyduje 6 osób, wśród nich jedna kobieta.

Kto zastąpi Romana Banducha?

Mieszkańcy gminy Herby wybierają w niedzielę wójta w wyborach przedterminowych. Kandyduje 6 osób, wśród nich jedna kobieta. Głosowanie w 4 lokalach wyborczych rozpoczęło się bez zakłóceń, potrwa do godz. 21.00.Uprawnionych do głosowania są 5 tys. 494 osoby.

Przedterminowe wybory zostały ogłoszone w związku ze śmiercią wójta Romana Banducha, który kierował gminą, z czteroletnią przerwą, od 1991 roku. Termin przedterminowych wyborów w Herbach wyznaczyła w datowanym na 27 lutego rozporządzeniu premier Beata Szydło.

Wójt gminy Herby, Roman Banduch, należał do najbardziej znanych samorządowców północnej części woj. śląskiego. Funkcję wójta sprawował od 1991 r., z przerwą w latach 1998-2002. Zmarł 27 stycznia w wieku 61 lat, po krótkiej chorobie. "Doświadczony samorządowiec, konsekwentny, charyzmatyczny, w pełni zaangażowany we wszystko w co wierzył i co robił" - napisali we wspomnieniu jego współpracownicy, wskazując, iż rozwój gminy był dla wójta najważniejszą sprawą.

Niektóre działania wójta były jednak uznawane za kontrowersyjne, co budziło zainteresowanie mediów. W 2009 r. zorganizowano referendum w sprawie odwołania Romana Banducha, było jednak nieważne z powodu niskiej frekwencji - głosowało zaledwie 7,9 proc. uprawnionych.

Gmina Herby leży w północno-zachodniej części woj. śląskiego, w powiecie lublinieckim, ok. 18 km na południowy zachód od Częstochowy. Od stolicy regionu, Katowic, oddalona jest o ok. 70 km na północ. Gmina zajmuje powierzchnię 87,8 km kw. Zalicza się do gmin wiejskich o średniej liczbie mieszkańców. W końcu 2015 r. zamieszkiwało ją 6778 osób.

Czytaj więcej