Czytasz: W Herbach rządzi kobieta

W Herbach rządzi kobieta

- Dzień gratulacji a od jutra praca. I tego trzeba się trzymać - mówi Iwona Burek.

- Po dniu gratulacji zacznie się ciężka praca, a poprzeczka postawiona jest wysoko. To będzie wyzwanie – przyznaje Iwona Burek, nowa burmistrz gminy Herby.

Pierwszy dzień na stanowisku upłynął jej na odbieraniu powinszowań. Ale przed nią sporo wyzwań. Takim niewątpliwie jest zaufanie jakim obdarzyli ją mieszkańcy gminy. Iwona Burek zyskała niemal 60. proc. poparcie wyborców. Głos na nią oddało 1598 mieszkańców gminy, co zapewniło jej zwycięstwo już w pierwszej turze. Frekwencja wyniosła 51,57 proc.

Pozostali kandydaci uzyskali: Krzysztof Brożyc – 745, Krzysztof Pilarz – 184, Jacek Rubik – 116, Krzysztof Olszewski – 99, Janusz Bartocha – 65 głosów.

Nowa pani burmistrz nie kryje, że jest nieco zaskoczona wynikiem jaki osiągnęła w niedzielnych wyborach.

- Ale jest to oczywiście bardzo miłe zaskoczenie - zapewnia. Mandat zaufania zobowiązuje więc przed mną bardzo pracowite półtora roku – mówi w rozmowie z Silesion.pl.

Mam inny styl pracy

Była zastępczyni wójta, a w ostatnim czasie pełniąca tę funkcję Iwona Burek współpracowała z poprzednikiem od grudnia 2002 roku. Roman Banduch należał do najbardziej znanych samorządowców północnej części woj. śląskiego. Funkcję wójta sprawował od 1991 r., z przerwą w latach 1998-2002. Zmarł 27 stycznia w wieku 61 lat, po krótkiej chorobie.

- Mój poprzednik miał swój styl i charyzmę. Ustawił wysoko poprzeczkę. Mam inny styl pracy i inne podejście do niektórych spraw w gminie. Kadencja przede mną krótka, ale postaram się ja dobrze wykorzystać – mówi świeżo upieczona pani wójt.

Program pani wójt

Czasu niewiele, a budżet uchwalony za poprzednika. Zaplanowane cele i zadania trzeba wykonać. Zdaniem Iwony Burek realnym jest jednak przedstawiony przez nią program.

W programie wyborczym pani wójt – z wykształcenia ekonomistka - zapowiada m.in. kontynuację modernizacji dróg gminnych i chodników, uzupełnienie energooszczędnego oświetlenia ulicznego, zwiększenie obszaru gazyfikacji, doposażenie placów zabaw, budowę siłowni na wolnym powietrzu oraz poprawę stanu infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.

Drogi w gminie to problem, który zdecydowanie wymienia jako pierwszy.

- Sporo zostało zrobione w tym temacie, ale nie wszystko. I to jest jeden z moich priorytetów. Ale chcę też pomóc ludziom w gazyfikacji. Zamierzam zadziałać w temacie pozyskiwania dofinansowania pod kątem wymiany pieców. Żeby było berdziej ekologicznie – mówi wójt Burek.

Wójt zapowiada być blisko ludzi, słuchać ich uwag i sugestii.

Gmina Herby leży w północno-zachodniej części woj. śląskiego, w powiecie lublinieckim, ok. 18 km na południowy zachód od Częstochowy. Od stolicy regionu, Katowic, oddalona jest o ok. 70 km na północ. Gmina zajmuje powierzchnię 87,8 km kw. Zalicza się do gmin wiejskich o średniej liczbie mieszkańców. W końcu 2015 r. zamieszkiwało ją 6778 osób.

Czytaj więcej