Czytasz: Zima w górach jest niebezpieczna. Zobacz, jak poradzić sobie z zagrożeniami

Zima w górach jest niebezpieczna. Zobacz, jak poradzić sobie z zagrożeniami

Jakie zimowe zagrożenia czekają na nas w górach? GOPRowcy podpowiadają jak sobie z nimi radzić.

W niektórych rejonach Śląska Cieszyńskiego i okolic zrobiło się biało! Poranne przymrozki i opady śniegu tworzą piękny krajobraz! - pisze nasz czytalnik i podsyła nam wideo.

 

Szlaki górskie całe są białe. Jest pięknie, jednak warunki, jakie panują od kilku dni w Beskidach do łatwych nie należą. W poniedziałek na Babiej Górze goprowcy ogłosili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

"Szlaki są zaśnieżone, a miejscami dość mocno zawiane śniegiem. Jest bardzo ślisko. Warunki są bardzo trudne. W wyższych partiach widoczność jest poważnie ograniczona; powyżej 800 metrów nad poziomem morza jest mgła. Wieje silny wiatr i pada śnieg. Temperatury oscylują między zero a minus trzy stopnie Celsjusza" - informowali w poniedziałek GOPROWCY.

Jeśli już zdecydujemy się na górską wycieczkę, musimy szczegolnie uważać. W takich warunkach nie trudno o wypadek.  Jakie zimowe zagrożenia czekają na nas w górach? GOPRowcy podpowiadają jak sobie z nimi radzić.

WIATR - wiejący w górach z dość znaczną siłą powoduje obniżenie sprawności fizycznej organizmu, nieraz również psychofizycznej. Skutkiem działania wiatru jest utrata - wyższa niż normalnie - ciepła w organizmie ludzkim. Plecak lub niesione narty jak żagiel powodują utratę równowagi, a niekiedy mogą utrudniać oddychanie. Należy wtedy osłonić usta, ręką, szalikiem, chustką lecz nie odwracać się do wiatru plecami gdyż spowoduje to jeszcze większe trudności w oddychaniu.

MGŁA - w górach, zwłaszcza na otwartych halach utrudnia, często wręcz uniemożliwia orientację w terenie i ustalenie miejsca pobytu i dalszej drogi. Mgła rozprasza fale akustyczne powodując, że na stokach i kotlinach nawoływanie będzie bardzo słabo słyszalne, a ponadto może być odbierane mylnie, to znaczy nie z tego kierunku gdzie znajduje się nawołujący. Można ten fragment szlaku w takiej sytuacji przebyć tyralierą utrzymując kontakt wzrokowy z współtowarzyszami. W terenie wysokogórskim - zwłaszcza Tatry - jedynym bezpiecznym wyjściem z takiej sytuacji jest zawrócenie i powrót już znanym szlakiem.

ZIMNO - długie przebywanie w warunkach obniżonej temperatury powietrza, przy wysiłku fizycznym jakim jest marsz, jazda na nartach czy wspinaczka powoduje osłabienie organizmu ludzkiego, a w konsekwencji prowadzi do wychłodzenia organizmu a zimą do odmrożeń. Duże wychłodzenie organizmu objawiać może się apatią - brakiem chęci do kontynuowania marszu - i osłabieniem fizycznym. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed zimnem jest czysta odpowiednia bielizna i odpowiednie wierzchnie ubranie.

BURZE I PIORUNY - pierwszymi objawami mających nastąpić wyładowań atmosferycznych w wysokich partiach gór - granie, szczyty - jest tzw. ciche wyładowanie, charakteryzujące się cichym bzykaniem, suchym trzaskaniem, stawaniem włosów na głowie. Po zaobserwowaniu tych zjawisk należy jak najszybciej opuścić to miejsce.

CIEMNOŚĆ, PRZYMUSOWY BIWAK - trudności terenowe lub też warunki atmosferyczne na szlaku spowodować mogą, iż w górach zaskoczy nas noc, a zmęczenie i trudności trasy nie zezwolą nam na kontynuowanie marszu. . Przy doborze miejsca na biwak w zimie pamiętać należy, że miejsca na których został wywiany śnieg najbardziej właśnie narażone są na wiatr. Z kamieni można ułożyć murek od strony wiatru, z gałęzi ułożyć prowizoryczny szałas, liście ułożyć w stertę i osłonić od strony wiatru gałęziami. Izolację od ziemi można wykonać z liści lub gałęzi, z plecaków wykonać oparcie pod plecy. W lesie biwak można urządzić pod zwisającymi gałęziami dużego drzewa liściastego, które w zimie dodatkowo obsypane śniegiem tworzą na ogół bardzo dobrze osłonięte miejsce wokół pnia.

NAWISY, LAWINY, PŁATY ŚNIEGU - nawisy powstają pod wpływem wiatru na górach i grzbietach górskich. Poruszając się po tych formacjach górskich nie wolno wchodzić na wysięg nawisu.

Co jeśli uległeś wypadkowi?

- swoje wezwania pomocy kieruj w stronę prawdopodobnego przejścia szlaku, lub trasy;

- w razie usłyszenia głosów lub zauważenia świateł ponów wołanie o pomoc, lub sygnalizację świetlną;

- gdy jesteś w terenie eksponowanym postaraj się ulokować w miejscu dającym bezpieczne schronienie w trakcie oczekiwania na nadejście pomocy (np. na półce skalnej, osłoniętej przed spadającymi kamieniami);

- w przypadku gdy znajdujesz się na trasie narciarskiej lub szlaku poproś turystę lub narciarza o przekazanie informacji o wypadku ratownikowi GOPR lub osobie z obsługi schroniska, kolejki, wyciągu, żołnierzowi straży granicznej.

Zależnie od sytuacji zawiadom ratownika GOPR, osobę z obsługi schroniska, żołnierza Straży Granicznej lub pracownika kolejki, albo o zaistniałej sytuacji powiadom telefonicznie dyżurnego ratownika dzwoniąc na telefon alarmowy: 985 lub 601 100 300 - podpowiadają w poradniku GOPRowcy.

 

Czytaj więcej