Czytasz: Znalezisko w Gliwicach: szczątki ludzkie w krypcie!

Znalezisko w Gliwicach: szczątki ludzkie w krypcie!

Podczas poszukiwań reliktów kościoła, archeolodzy natknęli się na... ludzkie szczątki!

To przełom w prowadzonych tu badaniach archeologicznych? Archeolodzy w miejscu poszukiwań reliktów średniowiecznego kościoła w Gliwicach-Czechowicach znaleźli ceglaną kryptę ze szczątkami człowieka.

Reliktów średniowiecznego kościoła pw. św. Jerzego archeolodzy w Gliwicach-Czechowicach szukają od lipca. Podobno w XVII w. istniał tu drewniany kościół. Kilka dni temu w miejscu badań archeolodzy znaleźli ceglaną kryptę ze szczątkami człowieka.

Archeolodzy mówią, że znaleźli długie kości i fragmenty czaszki, a także medalik i różaniec. Personalia osoby, którą pochowano w krypcie, są na razie nieznane. Pewne jest za to, że osoba, którą tu pochowano, była kimś ważnym, skoro spoczęła w takim miejscu. Pochówek pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVI-XVII w.

Rozwiązaniem zagadki może być znaleziony medalik i różaniec, rzeczy zostaną oddane do badań konserwatorskich. Zdaniem badaczy odkrycie krypty wskazywałoby na to, że odnalezione wcześniej fragmenty fundamentów należą do kościoła. Dotychczas znaleziono tu bowiem dwie warstwy fundamentów, naczynia średniowieczne, monety i groby. Prawdopodobnie też znajdowała się tu kiedyś siedziba rycerska.

Archeolodzy czekają teraz na wyniki badań laboratoryjnych, które określają m.in. czas odkryć organicznych.

Czytaj więcej