Czytasz: W Gliwicach pojawią się elektryczne autobusy? Wiele na to wskazuje

W Gliwicach pojawią się elektryczne autobusy? Wiele na to wskazuje

PKM planuje wybudowanie specjalnych stacji ładowania, stara się również o unijne dofinansowanie na zakup pojazdów.

Wiele wskazuje na to, że na gliwickich ulicach wkrótce pojawią się elektryczne autobusy. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach podejmuje już pierwsze kroki.

– Aby w przyszłości po Gliwicach mogły jeździć ekologiczne, zeroemisyjne elektrobusy, konieczne jest odpowiednie zaplecze. Rozpoczęły się już wstępne przygotowania do jego budowy – PKM zwrócił się do wykonawców z zapytaniem ofertowym dotyczącym opracowania projektu budowlanego i wykonawczego na wybudowanie infrastruktury niezbędnej do ładowania autobusów, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pełnienie nadzoru autorskiego. – informują przedstawiciele Urzędu Miasta w Gliwicach.

Według wstępnych planów, jako pierwsza ma powstać stacja transformatorowa na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej. Powstanie 10 stanowisk powolnego ładowania autobusów i jedno do ładowania szybkiego o mocy 200 kW. Nieco później, przy ul. Nowy Świat oraz Czapli, powstaną dwie rozdzielnie zasilające ładowarki szybkiego ładowania. Obok powstaną miejsca do parkowania i ładowania autobusów. Infrastruktura powinna być gotowa do końca 2020 r.

PKM Gliwice stara się również o unijne dofinansowanie na zakup dziesięciu elektrycznych autobusów. Wniosek trafił do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, PKM może uzyskać 85% dofinansowania na realizację wartej 32 mln zł inwestycji.