Czytasz: W Gliwicach chcą powstrzymać depresję. Jak?

W Gliwicach chcą powstrzymać depresję. Jak?

22 lutego na ulicach Gliwic można będzie spotkać żółty Antydepresyjny Autobus Edukacyjny

Depresja jest jednym z zaburzeń psychicznych uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Stan ten cechuje się głównie pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności oraz zainteresowań. Zaburzenia depresyjne często zaczynają się już w bardzo młodym wieku i przeważnie mają charakter nawracający.

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Z chorobą tą wiąże się wiele negatywnych konsekwencji społecznych, m.in. osoby cierpiące na ciężką depresję nierzadko muszą rezygnować z pracy i bywa, że pozostają bezrobotne. Powoduje to wzrost wydatków na zasiłki chorobowe i zasiłki dla bezrobotnych.

Na świecie choruje na nią ponad 320 mln ludzi. W Polsce u 3 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym (766 tys. osób) wystąpił przynajmniej jeden epizod depresyjny. Wskaźniki depresji rosną wraz z wiekiem. Na depresję cierpiało 5 proc. osób powyżej 50 roku życia, podczas gdy w grupie dzieci/młodzieży w wieku 6-12 lat wskaźnik ten wynosił 2 proc. Spośród 50 krajów Polska zajmuje odpowiednio 9 i 8 miejsce wśród państw o największym obciążeniu tymi zaburzeniami.  Gorzej jest m. in. w Estonii, Belgii, na Węgrzech, Słowenii, Łotwie i Litwie. 

Depresja powinna być traktowana jako jednostka priorytetowa w obszarze chorób psychiatrycznych ze względu na wysokie zagrożenie śmiertelnością w wyniku samobójstw. Według danych policji liczba samobójstw zakończonych zgonem w Polsce wzrosła z ponad 4 tys. w 2012 r. do blisko 5,3 tys. w 2017 r. 

Stop depresji w Gliwicach

22 lutego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją, na ulice miasta wyjedzie żółty Antydepresyjny Autobus Edukacyjny linii A-4. To jeden z elementów kampanii edukacyjnej prowadzonej w Gliwicach na temat tej choroby.

Żółty pojazd będzie kursował od godz. 9.00 do 14.00 na tej samej trasie jaką odbywa autobus linii A4. Będzie można do niego wsiąść między innymi na przystanku: Gliwice Zajezdnia, Plac Piastów, Zwycięstwa, Jasnogórska, a także Słowackiego. Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej będą rozmawiać z mieszkańcami o problemie depresji, o jej objawach i miejscach gdzie szukać pomocy. Na pytania pasażerów odpowiedzą psycholodzy i psychoterapeuci pracujący w gliwickiej poradni. 

- Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaburzenia depresyjne są obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Nie można tego bagatelizować - mówi Agnieszka Wilczyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach.

Kampania ma nagłośnić problem i zachęcić do szukania profesjonalnego wsparcia.

Czytaj więcej