Silesion.PL

serwis informacyjny

W GCR “Repty” prowadzą „szkołę nauki jazdy” na wózkach inwalidzkich

W GCR Repty prowadzą szkołę nauki jazdy na wózkach inwalidzkich

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty”, to jeden z nielicznych szpitali, w którym prowadzi się osobne zajęcia dla pacjentów z ….nauki jazdy na wózku  inwalidzkim.

Osoba skazana na wózek inwalidzki przeważnie zostaje pozostawiona sama sobie. W szpitalach nie prowadzi się bowiem zajęć z nauki jazdy na wózkach. Można prosić o pomoc fizjoterapeutę. Podstawowe informacje zostaną przekazane – mówi Marta Niedźwiedź, fizjoterapeutka z GCR  „Repty” i instruktorka jazdy na wózku.

– Nauka jazdy na wózku trwa do końca życia pacjenta – pacjenta, który został na niego skazany –  dodaje fizjoterapeutka.

W GCR „Repty” nauka trwa zazwyczaj 3 miesiące –  podczas pobytu pacjenta na Oddziale Rehabilitacyjnym i obejmuje kilka etapów. Pierwszy, to zaakceptowanie swojej niepełnosprawności, co jest najtrudniejsze. Kolejnym krokiem, jaki tu w szpitalu stosujemy, to pomoc w dobraniu wózka inwalidzkiego do konkretnej osoby. Tu patrzy się na wzrost, wagę, sylwetkę. Musi być tzw. dobry rozmiar. Wózek dobieramy, tak jak buty dla siebie. Ma być wygodny.

Kolejnym krokiem – jest nauka jazdy. Pacjenci bardzo często na początku nie wiedzą, jak na nim siedzieć.   

Fizjoterapeutka w GCR „Repty” pomaga opanować właściwą technikę poruszania się wózkiem aktywnym we wszystkich kierunkach z zachowaniem odpowiedniej postawy ciała, niwelujących np. bóle czy ścierpnięcia w okolicach obręczy barkowej. Uczy balansować wózkiem, czyli umiejętnie poruszać się po nierównym terenie, pokonywać przeszkody, a nawet pomaga ……przećwiczyć upadki.

Tu w GCR „Repty” stworzono „tory przeszkód”, specjalne podjazdy i tzw. podstawy do nauki zjazdu. Bardziej zaawansowani w jeździe – wyjeżdżają do parku, który otacza szpital.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024