Czytasz: W Dąbrowie działają komuniści. Legalnie?

W Dąbrowie działają komuniści. Legalnie?

Sprawa prawdopodobnie jedynej komunistycznej partii w kraju wyszła przy tegorocznych obchodach pierwszomajowych. - Czy to legalne? - pytają w ministerstwie sprawiedliwości przeciwnicy.

Powstała w 1992 roku, ma – jak szacuje jej przewodniczący – ok.200-300 członków i jak każda partia zajmuje się działalnością polityczną. - Co 4 lata mamy zjazdy, w mniejszych, lokalnych kręgach spotykamy się kilka razy w miesiącu – mówi dąbrowianin Krzysztof Szwej, przewodniczący Komunistycznej Partii Polski, zarejestrowanej w Dąbrowie Górniczej.

Mają też swój program polityczny, gazetę partyjną i czerwone logo ze złotym sierpem i młotem. A teraz też mnóstwo kłopotów.

Sierpy zakłuły w oczy

Zaczęło się od tegorocznych dąbrowskich obchodów Święta Pracy. W momencie, gdy prezydent miasta Zbigniew Podraza składał kwiaty pod pomnikiem w centrum Dąbrowy Górniczej, w tle powiewać zaczęły partyjne flagi. Czerwone, z wizerunkiem Lenina, z sierpem i młotem. - Jak co roku zresztą – zaznacza Szwej. Tym razem zakłuły jednak w oczy. - To absurdalne, by włodarz miasta pozwalał na takie rzeczy – stwierdzili przedstawiciele Młodej Prawicy i Ruchu Narodowego.

Na skargę do ministra i do prokuratora

Skutek? Doniesienie na prezydenta trafiło do prokuratury, a pytanie: jak to możliwe, że we współczesnym świecie legalnie funkcjonować może partia wychwalająca Lenina? - do Ministerstwa Sprawiedliwości. - Właśnie dostaliśmy odpowiedź na interpelację posła Roberta Winnickiego – mówi Jacek Lanuszny, prezes śląskiego Ruchu Narodowego.

Zdecyduje Trybunał Konstytucyjny?

„Na jakiej podstawie prawnej w naszej Ojczyźnie funkcjonuje partia odwołująca się do ideologii, w imię której zamordowano i represjonowano miliony naszych rodaków?” - pyta poseł Winnicki. Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca prokuratora generalnego mówi wprost: - KPP funkcjonuje na podstawie wpisu do rejestru ewidencji partii politycznych dokonanego w dniu 9 października 2002 roku i statutu partii z lipca 2002 roku -. Przyznaje jednak, że aktualnie w Biurze Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Krajowej analizowana jest kwestia ewentualnego wystąpienia Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w trybie art. 188 pkt 4 Konstytucji, o orzeczenie w przedmiocie zgodności z ustawą zasadniczą celów i działalności tej partii.

Stalina nie wychwalają

Szwej przyznaje: - Obawiamy się rozwiązania naszej organizacji-. Zaznacza jednak, że partia odcina się od tego, co większość kojarzy z komunizmem. - Od Stalina, Chin, Kambodży, Korei, ludobójstwa - wylicza przewodniczący KPP. Tłumaczy, że partia owszem, wyrosła z komunizmu, ale ideologicznego. - Popieramy to, co mówił Marks i Engels. Działamy zgodnie z prawem – zaręcza przewodniczący.

Propagowanie ustroju – nie, ideologii - dozwolone

Zgodnie z prawem? Beata Bieniek-Wiera, adwokatka z katowickiej kancelarii Żyglicka i Wspólnicy: - Nielegalne jest zarówno funkcjonowanie komunistycznych partii politycznych jak i propagowanie totalitarnego ustroju państwa -mówi i dodaje: - Jeśli jednak propagowana jest ideologia komunistyczna, nie zaś ustrój państwowy, to zachowanie takie jest dozwolone, o ile nie nawołuje do nienawiści na tle różnic wskazanych powyżej – tłumaczy Bieniek-Wiera.

Czytaj więcej