Czytasz: W Częstochowie będą wybudzać ze śpiączki!

W Częstochowie będą wybudzać ze śpiączki!

Pomoże cyberoko. To pierwsze takie urządzenie w województwie śląskim.

W częstochowskim Centrum Opieki i Rehabilitacji „Zdrowie” wybudziło się ze śpiączki siedem osób. Placówka czeka na kolejnych pacjentów, a co najważniejsze ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wielkie otwarcie już 28 września.

Centrum Opieki i Rehabilitacji „Zdrowie” to rodzinna firma, która działa od 1999 r., cztery lata później centrum podpisało pierwsze kontrakty z NFZ. Placówka ma się czym pochwalić, bo na przestrzeni dekady udało się tu wybudzić ze śpiączki siedem osób.

- Trafiali do nas pacjenci w stanie wegetatywnym, najczęściej z Oddziałów Intensywnej Opieki Medycznej – mówi Anna Kryś z Centrum Opieki i Rehabilitacji „Zdrowie”.

W placówce będą wybudzane teraz kolejne dorosłe osoby, w stosunku, do których zakończono już postępowanie lecznicze.

Jedyne takie oko na Śląsku 

Centrum w swojej ofercie od 2013 r. posiada m.in. cyberoko. Częstochowa jest tylko jedną z dwóch placówek w Polsce, które posiadają urządzenie C-Eye. To unowocześniona wersja prototypowego cyberoka, które powstało w Katedrze Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

- C-Eye umożliwia komunikację pozawerbalną i rehabilitację osób z dysfunkcjami neurologicznymi po udarach, stanach niedotlenienia mózgu albo urazach czaszki — opisuje dr inż. Bartosz Kunka z grupy ekspertów i wynalazców cyberoka.

- To pierwsze takie urządzenie w województwie śląskim, na razie współpracujemy zaledwie z siedmioma placówkami w kraju — dodaje.

Urządzenie to 20-calowy ekran na wysięgniku. Pacjent może być sparaliżowany, nie mówić, ale wystarczy, że ma sprawne choć jedno oko, aby skomunikować się z C-Eye.

Osoby w tzw. stanie wegetatywnym, z zaburzoną świadomością lub w stanie minimalnej świadomości mają wzrok zorientowany na jednym punkcie. Urządzenie śledzi ruch gałki ocznej dzięki kamerom. Daje to możliwość rozpoznania, czy pacjent celowo koncentruje na czymś spojrzenie. C-Eye odkrywa dysfunkcje neurologiczne, poprawia koncentrację i koordynację wzrokową, stymuluje funkcje poznawcze, umożliwia komunikację z otoczeniem. W rezultacie chory przestaje być zdezorientowany i bezradny, znika jego agresja będąca efektem poczucia zagubienia.

Prace naukowe dowiodły, że odpowiednia rehabilitacja w połączeniu ze stymulowaniem bodźcami zwiększa aktywność procesów regeneracyjnych i naprawczych mózgu.

Pomógł Urząd Pracy

Częstochowskie centrum zakupiło urządzenie dzięki dotacji z powiatowego urzędu pracy. Cyberoko to nie wszystko, placówka posiada także wyjątkową salę, dzięki której również udaje się chorych wybudzić ze śpiączki. To tzw. „sala doświadczania świata”, czyli sala, która oddziałuje na zmysły. Wszystko dzięki m.in. muzykoterapii, odgłosów, zapachów i wrażeń dotykowych. W tym gabinecie czas nie odgrywa roli, każdy pacjent ma bowiem swoje własne tempo przyjmowania określonych bodźców, postrzegania i zdobywania doświadczeń.

Pięć miejsc 

W Częstochowie w ramach programu leczenia dorosłych w śpiączce równocześnie na wybudzenie będzie miało tu szansę pięć osób. Pracownicy mają nadzieję, że z czasem ilość łóżek się tu powiększy, ale jak zaznaczają, należy też pamiętać, że każdy chory wymaga szczególnej uwagi.

Czytaj więcej