Czytasz: Jarosławów dwóch. W co grają?

Jarosławów dwóch. W co grają?

Na Śląsku jeden z nich chwali, drugi straszy i zakazuje. Który okaże się silniejszy?

Zaczęło trzeszczeć? Kaczyński chce zmian w ustawie samorządowej i ograniczenia kadencji dla prezydentów miast. Gowin uznaje Gliwice za spektakularny sukces reformy samorządowej i chwali Zygmunta Frankiewicza, który w fotelu prezydenta zasiada już siódmą kadencję. Czy sprawdzi się scenariusz Kazimierza Marcinkiewicza, który w Polsat News u Kamil Durczoka wieszczył, że tempa narzuconego przez Kaczyńskiego koalicja nie wytrzyma?

Samobój? Gra na czas?

Gowin krytykuje też pomysł wprowadzenia sieci szpitali autorstwa Konstantego Radziwiłła. Słowa, które wypowiedzieć mogliby i Schetyna, i Petru. Wypowiada je jednak nie przedstawiciel opozycji, ale wicepremier w rządzie Beaty Szydło. Lider Polski Razem, która wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy, czyli klubu poselskiego Prawa i Sprawiedliwości. Od opozycji różni się także w podejściu do Jacka Saryusza-Wolskiego. Ale jak słychać w strukturach Polski Razem, część działaczy jest przekonana, że nowy polski kandydat na prezydenta Rady Europejskiej już jest w partii Gowina; inni twierdzą, że niebawem się zapisze.

Aktywny jak Gowin

W styczniu Gowin był w Katowicach. W lutym w Chorzowie. W pierwszy poniedziałek marca przyjechał do Gliwic. Są oczywiście oficjalne powody wizyt wicepremiera. To m.in. wybory w strukturach wojewódzkich jego partii, czy też zadania wynikające z teki ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jednak każda wizyta ma też swój nieoficjalny przebieg. Tu jest czas na spotkanie z prezydentem Gliwic, czy wielogodzinne rozmowy z lokalnymi działaczami. 

Stacja Polska Razem

Kiedy Piotr Spyra wstępował do partii Gowina, mówił, że jest to naturalne miejsce dla wszystkich konserwatystów Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem, w partii Grzegorza Schetyny nie ma już dla nich miejsca. O ile transfer Piotra Spyry odnotowano wyłącznie w regionie i raczej z uśmiechem, to przejście Jacka Saryusza-Wolskiego, to już zupełnie inny kaliber. Jeśli pogłoski się potwierdzą, wtedy może się okazać że tramwaj ze stacji Platforma do stacji Polska Razem zacznie kursować cyklicznie.

Kampania samorządowa trwa

Dwa tygodnie temu nowo wybrany przewodniczący śląskiego regionu, senator Tadeusz Kopeć zapowiedział, że rozpoczyna się 20-miesięczny marsz po zwycięstwo w wyborach samorządowych do sejmiku w 2018 r. Cele są ambitne, bo PR chce rządzić samodzielnie.

- Naturalną wydaje się kontynuacja współpracy z Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polską, ale żadnych rozstrzygnięć pod tym względem nie ma. Natomiast jeśli chodzi o wybory na szczeblu powiatów czy gmin - pełną autonomię będą miały struktury lokalne Polski Razem. - mówił Jarosław Gowin 18 lutego w Chorzowie

Jarosław Gowin udowadnia, że jego Polska Razem, to nie jedynie przystawka dla partii swojego imiennika. Wydaje się być głosem rozsądku wewnątrz obozu władzy. Do tego sukcesywnie rozmontowuje poczucie spójności w Platformie Obywatelskiej. Polska Razem ma jasny cel: GO & WIN. 

Czytaj więcej