Czytasz: W Chorzowie zostanie rozegrany turniej… poetycki

W Chorzowie zostanie rozegrany turniej… poetycki

Poeci z całego Śląska będą „pojedynkować” się w Chorzowie na wiersze.

 

Już jutro po raz szósty w chorzowskiej Sztygarce odbędzie się Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Chorzów na jeden dzień znów zamieni się w poetyką stolicę Śląska. Już w najbliższą niedzielę do miasta przyjedzie kilkudziesięciu poetów z całego regionu. Stoczą oni turniej, w którym o wygranie zadecyduje talent poetycki.

Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć kilkadziesiąt premierowych utworów, które autorzy będą czytać w nietypowym konkursie poetyckim. Zgłosić się do niego może każdy, kto pisze wiersze i ma odwagę przeczytać swój tekst przed szeroką publicznością.

Ważne jednak, aby turniejowy wiersz dotąd nie był nigdzie publikowany, a także był nie dłuższy niż 50 wersów.  Czytane przez poetów teksty oceniać będzie specjalne jury, w skład którego wejdą również poeci: Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Jacek Dudek i Tomasz Pietrzak.

Turniej im. Barbary Dziekańskiej to największe tego typu wydarzenie poetyckie w regionie, które co roku przyciąga coraz więcej autorów. W zeszłym roku wzięło w nim udział ponad 30 poetów, a publiczność liczyła blisko 100 osób. Wśród laureatów zmagań z ubiegłych lat znaleźć można m.in. Łukasza Gamrota, Jana Barona i Mirosławę Pajewską.

 - Turniej jest okazją do tego, żeby podsłuchać, co ciekawego dzieje się w polskiej poezji współczesnej. To zderzenie tradycyjnych poetyk z literackimi eksperymentami. Co ciekawe, mierzą się tutaj zarówno znani poeci, mający już za sobą publikacje książkowe i debiutanci – mówi Barbara Janas-Dudek, poetka i współorganizatorka wydarzenia.

Jak przyznaje Janas-Dudek, samo wydarzenie ma charakter dość spontaniczny. – Bywa, że turniej zmienia się w slam poetycki, performance, mondram lub improwizację autora. Każdy może tutaj na swój sposób się zaprezentować, zaskoczyć czymś publiczność – mówi.

Ale nie tylko turniej zaplanowano na niedzielę. Wydarzenie poprzedzi także spotkanie literackie z dwoma znanymi poetkami: nominowaną do Nagrody Literackiej Nike autorką „Paraliżu przysennego” Genowefą Jakubowską - Fijałkowską oraz autorką tomu „Awantury nie będzie” Hanną Diktą.

Genowefa Jakubowska – Fijałkowska to pochodząca z Mikołowa poetka, autorka tomów wierszy m.in. „Ostateczny smak truskawek” (2009), „Performance” (2011),  „Paraliż przysenny” (2016). Za ten ostatni nominowana do Nagrody Nike w 2017 roku. Jej wiersze tłumaczone były m.in. na czeski, angielski, rosyjski i niemiecki. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Hanna Dikta to z kolei mieszkająca w Piekarach Śląskich poetka i prozaiczka. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Autorka dwóch powieści: "We troje" (2016) i "To nie może być prawda" (2018) oraz dwóch tomików: "Stop-klatka" (2012) i "Awantury nie będzie" (2018).

Odbywający się już od 6 lat turniej w Chorzowie, będący częścią Portu Poetyckiego, nosi imię Barbary Dziekańskiej, poetki, publicystki, krytyczki literackiej i animatorki kultury, mocno związanej z życiem kulturalnym i literackim regionu.  Dziekańska znana była m.in. z organizowanego od 1992 roku w Muzeum w Chorzowie spotkania "Wiersz na każdą pogodę".

Turniej rozpocznie się o godz. 17 w Kompleksie Dobrego Smaku Sztygarka w Klubie Muzycznym Tlenownia. Wstęp wolny. Wydarzenie finansowane jest ze środków Urzędu Miasta Chorzowa.