Czytasz: W Chorzowie skręcą przedszkola. Jak meble z IKEA

W Chorzowie skręcą przedszkola. Jak meble z IKEA

Jak zapewnić miejsce w przedszkolu, gdy jest jedno, a chętnych kilkadziesiąt? Zbudować nową część placówki na szybko! Na przykład z gotowych modułów.

Czegoś takiego w naszym województwie jeszcze nie było. Przedszkola modułowe (zwane też kontenerowymi) – jak wszystko pójdzie dobrze – we wrześniu działać będą w Chorzowie. Konieczność szukania takich – szybkich i tanich rozwiązań, wymusiły na władzach miasta... sześciolatki.

Chętnych dużo, miejsca mało

- W zeszłym roku około 30-proc. sześciolatków rozpoczęło naukę w szkołach. Gdyby udało nam się utrzymać tę tendencję, to wszystkie maluchy z naszego miasta znalazłyby miejsca w przedszkolach – mówi Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych. Dodaje: - Niestety zmieniło się prawo i rodzice nie decydują się już tak chętnie na posłanie sześciolatków do szkół - wyjaśnia Ciężkowski. Skutek? W pierwszym naborze do przedszkoli Chorzów zapewnił już miejsca dla 700 małych chorzowian. W drugim jest ich jeszcze 75, a chętnych aż 300.

Istniejących się nie rozciągnie

Przepisy nakładają na gminy obowiązek zapewnienia maluchom miejsca w przedszkolach. Niektóre w przypadku braku miejsca w placówkach gminnych, fundują je w tych prywatnych. Ale takie rozwiązanie w Chorzowie nic by jednak nie zmieniło. - Prywatnych placówek jest u nas niewiele, a jak już są, to np. na dwudziestkę dzieci – rozkłada ręce Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa chorzowskiego magistratu. Tak właśnie narodził się pomysł przedszkola modułowego.

Metoda prosto z IKEA

O co chodzi? Z gotowych modułów, składa się – niemal jak meble z IKEA – gotowe pomieszczanie. - W ten sposób zbudujemy kilka sal lekcyjnych – dobudówek do już istniejących przedszkoli – wyjaśnia Skórka. Zapewnia, że to bezpieczne, szybkie i tanie rozwiązanie. Budowla tego typu nie wymaga fundamentów a – jak zapewniają chorzowskie władze – spełnia wszelkie normy prawne. - Jesteśmy w trakcie uruchamiania procedury przetargowej w tej kwestii – mówi rzeczniczka. Dodaje, że jeśli procedura przebiegnie pomyślnie, nowe ale z modułów gotowe będą na wrzesień.

foto: touax.pl - przykładowe realizacje mieszkań modułowych

 

Moduły za 2,5 mln zł

Gdzie powstaną? Dwa oddziały dobudowane zostaną do przedszkoli przy ul. Ryszki i Karpackiej (oferta każdej placówki zwiększy się tym samym o 50 miejsc). Pozostałe cztery moduły dobudowane zostaną przy ul. Śląskiej. - Dzięki nim i reorganizacji gimnazjum, uda się przyjąć tam ponad 100 dzieci – zapewnia Skórka.

Chorzowscy radni właśnie podjęli decyzję o przesunięciu na budowę przedszkoli modułowych 2,5 mln zł z miejskiego budżetu.

Czytaj więcej