Czytasz: W Chorzowie powstanie pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa [WIZUALIZACJE]

W Chorzowie powstanie pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa [WIZUALIZACJE]

Urząd Miasta podpisał umowę na budowę muzeum.

Już wkrótce na terenie zabytkowej hali elektrowni Huty Kościuszko znajdującej się w Chorzowie, rozpoczną się prace budowlane i adaptacyjne. Powstanie tu pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa. Miasto właśnie podpisało umowę. 

Inwestycja kosztować będzie ponad 32 miliony złotych. Dzięki tym środkom całkowicie wyremontowana zostanie ponad stuletnia hala.

- Na ten cel miasto, dzięki współpracy z Zabrzem, pozyskało 15 milionów złotych dofinansowania. To najwyższa dotacja unijna na cele kulturalne w całej historii miasta. - zauważa Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Kompleks liczy 2.5 tys. metrów kwadratowych. Będzie tu można zobaczyć wystawę dotycząca historii hutnictwa. Dana wystawa zostanie opowiedziana interaktywnie, ale też za pomocą urządzeń, których używali hutnicy.

W Muzeum Hutnictwa znajdziemy dużo ciekawostek. Staną tam m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX wieczny młot parowo – powietrzny Brinkmann’a. 

- Na Śląsku dużo mówi się o górnictwie, a coraz mniej o branży hutniczej. To właśnie dlatego w Chorzowie powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa, które będzie nawiązywać również do historii naszego miasta, kiedyś Królewskiej Huty. - przypomina Marcin Michalik, Wiceprezydent Chorzowa.

 Nowe oblicze zyska też przestrzeń dookoła hali. Na cele kulturalne zaadaptowana zostanie również pzybudówka, w której powstanie sala audiowizualna.

fot. Urząd Miasta Chorzów

Czytaj więcej