Czytasz: Katowice: rekordowy tłum pod sądem okręgowym!

Katowice: rekordowy tłum pod sądem okręgowym!

W województwie śląskim, podobnie jak przed sądami w całej Polsce, zebrali się przeciwnicy kontrowersyjnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. [RELACJA]

Sędzia Sebastian Kosmowski z Sądu Rejonowego nie kryje wzruszenia.

- Władzę, którą także mnie przydzielono sprawuje w waszym imieniu. Cieszę się, bo widzę, że jesteście murem chroniącym sąd przed tą władzą, bo władza to jesteście Wy!

GODZ. 21:30 - Jutro będziemy tu znowu!

Plac przed Sądem Okręgowym zapełniony. Spotykają się przedstawiciele różnych ruchów politycznych. Jednym głosem mówią: "3 razy veto".

- Być może jestem człowiekiem małej wiary, ale nie sądzę, żeby prezydent zawetował którakolwiek z tych ustaw - mówi Bartłomiej Piotrowski.

Jego zdaniem błyskawiczny tryb przyjęcia ustawy o Sądzie Najwyższym, to wynik strachu przed posiedzeniem, które miało zająć się ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego.

- Jesteście cudowni. Jest was dzisiaj gigantyczne morze. Jest was może nawet 40 razy więcej niż za pierwszym razem. Będziemy jak lawina - mówi Kasia Maj z KOD

GODZ. 21:00 - TŁUM PRZED SĄDEM

Osiem dni wystarczyło, żeby Sejm przegłosował kontrowersyjną ustawę o Sądzie Najwyższym. Teraz pracują nad nim senatorowie. Już jutro będzie ją mógł podpisać prezydent Andrzej Duda. W całej Polsce o 21:00 przed sądami zapłoną świece.

- Mieszkańcy dawnej Polski rozpalali świece, aby odpędzić złe moce i groźne zjawiska atmosferyczne takie jak burze. Dziś, gdy nad polskim państwem zbierają się czarne burzowe chmury, a politycy z obozu rządzącego przywołują upiory, które w Europie odeszły wraz z upadkiem totalitarnych ustrojów, nie możemy milczeć - mówią organizatorzy.

W Katowicach protestujący zebrali się przed Sądem Okręgowym przy ul. Francuskiej. 

Protest w Zabrzu - "Andrzej wetuj nie kokietuj"

"Wolna Polska europejska" - kilkuset mieszkańców Zabrza zebrało się przed Sądem Okręgowym w Zabrzu przy ulicy 3 Maja. 

Mieszkańcy Zabrza zdecydowali się przyłączyć do protestów, które trwają w całej Polsce. Tam również słychać było "Trzy razy veto"! 

I w Gliwicach...

W Bytomiu

 

Godz. 20:25 - Regionaliści w obronie sądów

Na placu Sejmu Śląskiego zbierają się środowiska regionalistów. Wspólnie przejdą przed Sąd Okręgowy w Katowicach.

- Nie jesteśmy zwolennikami upolitycznionych sądów. Ani tych, które były, czego dowodem jest brak rejestracji stowarzyszeń z "narodowością śląską" w nazwie; ani tych, które nam teraz szykują - mówi Peter Langer ze Ślonskiej Ferajny.

Będą jednak protestować w obronie samorządności.

Czytaj więcej