Czytasz: W Bytomiu przesuną perony? Ma być wygodniej
Jest wstępna zgoda. Urzędnicy przystali na propozycje Kolei Śląskich. Skutek? Przystanek kolejowy Bytom Północy prawdopodobnie zmieni swoją lokalizację.

Chodzi o linię kolejową nr 131 Chorzów Batory – Tczew. Poruszają się nią m.in. pociągi Kolei Śląskich z Katowic przez Bytom do Tarnowskich Gór i Lublińca.

Nieopodal mieści się niewielkie Osiedle Awaryjne. Przystanek jest jednak oddalony od większych osiedli czy arterii komunikacyjnych, dlatego korzysta z niego niewielu pasażerów. Z kolei następny przystanek Rojca mieści się już w sąsiednim Radzionkowie.

Jak zachęcić pasażerów?

Aby spróbować uatrakcyjnić dostęp pasażerów do pociągów jeżdżących linią nr 131, w połowie kwietnia specjaliści Kolei Śląskich spotkali się ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe. Zgłosili wówczas swe sugestie dotyczące rozmieszczenia przystanków na linii nr 131 w Bytomiu i Radzionkowie.

Pół kilometra dalej

Przewoźnik zaproponował trzy nowe lokalizacje dla przystanku Bytom Północny. Jego pracownicy samodzielnie sprawdzili drogi dojścia do nowej lokalizacji oraz liczbę mieszkań, z których można dojść do nowego miejsca w określonym czasie. PLK z największą aprobatą miały odnieść się do przesunięcia przystanku o ponad 500 metrów na północ, w pobliże ul. Strzelców Bytomskich.

Z przystanku na zakupy

Dzięki temu przystanek znalazłby się bliżej dużych osiedli. Podróżni mieliby też większe możliwości przesiadki na autobus czy tramwaj. Dodatkowym plusem stałaby się bliskość dużego centrum handlowego. Jednocześnie nowa lokalizacja pozwoliłaby zachować dobrą komunikację z tworzoną na pokopalnianym terenie strefą ekonomiczną.

Miasto jest na tak!

W czwartek biuro prasowe bytomskiego magistratu poinformowało o swojej pozytywnej opinii dla przesunięcia przystanku Bytom Północny do ul. Strzelców Bytomskich. Miasto zaznaczyło, że równolegle PLK przeanalizują możliwość sfinansowania budowy m.in. peronów oraz ich realizacji w ramach przygotowywanego kolejnego etapu rewitalizacji linii nr 131.

Czytaj więcej