Czytasz: W Bytomiu przebadali około 700 osób. 43 z nich są chore

W Bytomiu przebadali około 700 osób. 43 z nich są chore

Dziś od godz. 10 przyjmowali pacjentów. Na wizytę zgłosili się mieszkańcy całego województwa.

Sprawdzili, czy nie mają tętniaka

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 robią wszystko, aby wykryć śmiertelne choroby. U niemal 700 osób wykonano badania przesiewowe, które pozwalają wykryć śmiertelnie niebezpieczne tętniaki aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Tętniaki wykryto u 43 pacjentów - dwie osoby spośród nich muszą zostać zoperowane. Wszyscy chorzy w trybie pilnym zostali skierowani do poradni, gdzie będą objęci opieką.  

- Jak poinformowała Iwona Wronka z bytomskiego szpitala, zgłosili się pacjenci z całego regionu: Częstochowy, Ogrodzieńca, Gliwic, Katowic, Knurowa, Zabrza, Radzionkowa, a nawet Ustronia. Kolejki chętnych ustawiały się już od godz. 7 rano, choć badania zaczynały się od godz. 10. Badania przesiewowe adresowane były do mieszkańców śląskich miast, którzy ukończyli 50. rok życia – bez konieczności zapisów czy posiadania skierowania. Udało się przebadać wszystkich chętnych.

Lekarze przyznali, że nie spodziewali się tak dużego zainteresowania. "Wiele wskazuje na to, że na jednej akcji profilaktycznej się nie skończy. Myślimy już nad przesiewowymi badaniami w kierunku wykrywania tętnic szyjnych" – powiedział dr Janusz Kuśmierz.

>> Przeczytaj więcej o tętniaku <<

 

Choroba bezobjawowa 

Jak przypominali lekarze z bytomskiego szpitala, tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu, a początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Wielu pacjentów z pękniętym tętniakiem umiera, zanim dotrą do szpitala.

Tętniak aorty to poszerzenie średnicy aorty o 50 proc. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza po 65. roku życia.

Narażone są na niego osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia, zwłaszcza palacze. Tętniaki występują też u osób cierpiących na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, do czego mogą przyczynić się wysiłek fizyczny, a nawet zaparcia.

 

Czytaj więcej