Czytasz: W Bytomiu powstaje centrum pomocy dla osób psychicznie chorych

W Bytomiu powstaje centrum pomocy dla osób psychicznie chorych

Osoby chore psychicznie i ich bliscy otrzymają w jednym miejscu kompleksową pomoc.

Centrum pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi powstaje w budynku przy ulicy Józefczaka 14 w Bytomiu.

Po gruntownym remoncie osoby chore, a także ich rodziny będą mogły liczyć na pomoc m.in. psychiatry, prawnika czy psychologa. 

- Osoby chore psychicznie i ich opiekunowie otrzymają odpowiednie wsparcie terapeutyczne. Ich rodziny będą mogły skorzystać z pomocy w załatwieniu różnych formalności. Do ich dyspozycji będą  też opiekunowie, specjaliści asystujący którzy pomogą w prowadzeniu domu, a także wolontariusze. - tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta w Bytomiu.

Co więcej, w budynku przy ulicy Józefczaka 14 powstanie mieszkanie chronione i 2 mieszkania treningowe wraz z zapleczem treningowym na potrzeby Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

Podobne mieszkanie treningowe powstało w Sosnowcu, w ramach projektu integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie "Tacy sami, bez ściany między nami", który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Tego typu inicjatywy pomagają niepełnosprawnym osobym "uczyć się życia", poznawać codzienne obowiązki i nabywać praktyczne umiejętności.

 Remont budynku przy ulicy Józefczaka 14 ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Inwestycję oszacowano na ok. 2,6 mln zł, z czego 2,3 mln to dofinansowanie unijne.