Czytasz: Przedszkolaki będą spacerować w kamizelkach

Przedszkolaki będą spacerować w kamizelkach

Odblask ma je chronić przed zagubieniem.

Kilka tygodni temu grupa przedszkolaków z Bielska-Białej wybrała się na wycieczkę. Atrakcji nie brakowało, bo maluchy podróżowały miejskim autobusem. Podczas wysiadania dwoje z nich zostało w środku, podczas gdy pozostała część grupy opuściła pojazd.

- Autobus odjechał, na szczęście maluchy udały się do kierowcy i powiedziały, że nie zdążyły wysiąść – opowiada Marcin Lisiński, bielski radny, do którego z prośbą o interwencję przyszedł jeden z rodziców zagubionych dzieci.

- Kierowca zatrzymał autobus i wszystko dobrze się skończyło – dodaje.

Dzieci już dawno miały mieć kamizelki

Lisiński wraz z radną Agnieszką Goroń-Komor i radnym Bronisławem Szafarczykiem złożyli w tej sprawie interpelację. - Już dwa lata temu apelowałam o to by wszystkie przedszkolaki i najmłodsze dzieci z szkół podstawowych chodziły w odblaskowych kamizelkach – mówi Agnieszka Goroń-Komor. Miasto stwierdziło wówczas, że zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe są wyposażone w takie kamizelki. Ponadto zastępca prezydenta Waldemar Jędrusiński tłumaczył wówczas, że miasto prowadzi akcję „Bądź i Ty bezpieczny”. Celem kampanii było nauczenie dzieci korzystania z elementów odblaskowych.

Radna zaczęła wówczas nawet szukać sponsorów, którzy pokryliby koszt kamizelek. - Dopiero po ostatnim incydencie miasto zdecydowało, że kamizelki będą jednak obowiązkowe – dodaje radna.

- Nie ulega wątpliwości, że kamizelka odblaskowa oraz inne elementy odblaskowe w zasadniczy sposób poprawiają widoczność pieszego, a tym samym podnoszą jego bezpieczeństwo, w związku z tym placówki oświatowe zostaną zobowiązane do korzystania z nich podczas wyjść grupowych poza teren przedszkola – uzasadnia Jędrusiński.

Teraz będzie to obowiązek 

Zastępca prezydenta zapewnia, że część przedszkoli, która posiada kamizeli, już z nich korzysta.

- Dyrektorzy pozostałych przedszkoli zostaną zobowiązani do wyposażenia placówki w elementy odblaskowe, po to, aby dzieci były widoczne dla wszystkich uczestników ruchu – dodaje.

Lisiński nadmienia jeszcze, że dzięki kamizelkom dzieci wyróżniają się z tłumu, więc zagubiony maluch od razu zwróci na siebie uwagę otoczenia.

Odblaskowe kamizelki to nie koniec, we wszystkich gminnych przedszkolach mają zostać wzmożone działania edukacyjno-profilaktyczne w tym zakresie.

Agnieszka Goroń-Komor podkreśla też, że za granicą dzieci od dawna chodzą już w takich kamizelkach.

Czytaj więcej