Czytasz: W Beskidach turyści dopisali na Sylwestra

W Beskidach turyści dopisali na Sylwestra

Pełne hotele i schroniska.

Turyści wypełnili beskidzkie kurorty przed Sylwestrem. Pełne są nie tylko hotele i pensjonaty, ale także schroniska, również te najwyżej położone - wynika z danych pracowników placówek informacji turystycznej.

Narty w Szczyrku? Przyda się dużo cierpliwości

Sylwester w Beskidach wciąż popularny

W schronisku PTTK na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry nie ma już wolnych miejsc.

- Organizujemy imprezę zamkniętą od godz.17. Zamykać się na cztery spusty nie będziemy, ale sugerujemy nocleg w dolinach – napisali gestorzy schroniska.

Podobnie będzie m.in. na Skrzycznem, najwyższej górze Beskidu Śląskiego.

- Wiele osób spędza Sylwestra właśnie w górskich schroniskach. Największą atrakcją jest atmosfera i możliwość powitania Nowego Roku w przepięknej okolicy. O północy ze Skrzycznego można podziwiać pokazy fajerwerków w dolinie – powiedziała Sabina Bugaj, szefowa informacji turystycznej w Szczyrku.

Sylwester w górach: GOPR apeluje

Wielu turystów wita Nowy Rok na górskich szczytach. Ratownicy GOPR zaapelowali do nich o rozwagę. - Nie możemy nikomu zabronić, ale apelujemy o rozwagę. Warunki turystyczne w górach są bardzo trudne. Szlaki są mocno oblodzone. Przy padającym śniegu i wietrze bardzo łatwo zgubić drogę – powiedział ratownik dyżurny ze stacji w Szczyrku Tomasz Górny.

Narciarze są pod wrażeniem ośrodka w Szczyrku [WIDEO]

O tym jak łatwo można zabłądzić w górach przekonali się dwaj turyści, którzy w piątek zgubili szlak w partiach szczytowych Babiej Góry i wieczorem zaczęli schodzić na słowacką stronę. - Byli wprawdzie dobrze przygotowani do wędrówki, ale bez pomocy ratowników GOPR, którzy ich odnaleźli i sprowadzili do schroniska na Markowych Szczawnach, mogli mieć poważne problemy – przestrzegł Górny.

Nie odpalać sztucznych ogni!

Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego zaapelowali, by turyści, którzy zdecydują się wspiąć na Diablak, nie odpalali sztucznych ogni. - Uszanujcie piękno gór oraz ich majestat świętując początek Nowego Roku bez odpalania fajerwerków oraz petard. Huk i błyski płoszą zwierzęta dostarczając im dodatkowego stresu, a i tak w zimie życie mają ciężkie – podkreślili. Apelują o to też w schronisku na Markowych Szczawinach. - Nie puszczajcie sztucznych ogni - zwierzęta i strażnicy tego nie lubią. Mandaty gwarantowane – napisali na swoim profilu facebookowym.

Sylwester 2018 na nartach. Gdzie jeździć w Beskidach?

Narciarze będą mieli okazję powitać 2018 r. na beskidzkich stokach. Zapraszają m.in. ośrodki Szczyrk Mountain Resort i Beskid Sport Arena w Szczyrku, Cieńków, Siglany i Soszów w Wiśle, Złoty Groń w Istebnej. Wciągi będą czynne w Nowy Rok.

O popularności beskidzkich kurortów świadczą również korki na drogach. Szczególnie dają się one we znaki w Szczyrku. Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość.

W Beskidach w sobotę panowała zimowa atmosfera. Utrzymywał się niewielki mróz. Po ostatnich opadach śniegu jest biało. Zdaniem synoptyków wkrótce może się to zmienić. W Sylwestra może się ocieplić. W dolinach termometry wskażą nawet kilka stopni powyżej 0.

Warunki narciarskie w Beskidach bardzo dobre

Warunki na trasach narciarskich w Beskidach są bardzo dobre. Ośrodki solidnie przygotowały się na przyjęcie gości w okresie noworocznym. Zupełnie inaczej jest na szlakach turystycznych. Warunki są bardzo trudne. Świeży śnieg przykrył oblodzenia. Trzeba bardzo uważać. Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Czytaj więcej