Czytasz: Polskie firmy chcą płacić więcej swoim pracownikom. Czas na podwyżkę

Polskie firmy chcą płacić więcej swoim pracownikom. Czas na podwyżkę

Z najnowszego raportu wynika, że w 2019 wzrosnąć mają wynagrodzenia. Na ile można liczyć?

W ostatnich latach wynagrodzenia w Polsce dość szybko rosną. W okresie styczeń-listopad 2018 r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosły średnio o 7,2 proc. w stosunku do poprzedniego 2017 r. Jednak w 2019 roku wynagrodzenia mogą być jeszcze wyższe. 

Z badań, które co roku prowadzi Grant Thornton, wynika, że aż 36 proc. przedsiębiorstw planuje w 2019 roku podnosić pensje swoim pracownikom. Podwyżki płać w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy planuje co 3 polski pracodawca. 

To zdecydowanie najwyższy wynik w historii. Spośród przebadanych krajów Unii Europejskich, tylko w Szwecji pracodawcy planują być hojniejsi - aż 43 proc. badanych firm.

— Rewelacyjna sytuacja na rynku pracy oczywiście jest świetnym zjawiskiem dla pracowników, jednak z szerszego punktu widzenia tempo wzrostu wynagrodzeń może budzić niepokój — zaznacza w raporcie Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton. - Wzrost płac, choć oczywiście pozytywnie wpływa na konsumpcję, staje się niebezpieczny dla firm i gospodarki, jeśli zaczyna istotnie i na dłuższy czas górować nad wzrostem wydajności pracy. Wydaje się, że jeśli wynagrodzenia w Polsce faktycznie w przyszłym roku będą dalej przyspieszać, ten negatywny scenariusz zacznie się spełniać. 

Wykres. Odsetek średnich i dużych firm w Polsce, które planują zwiększyć zatrudnienie w najbliższych 12 miesiącach.

Firmy chcą zatrudniać, ale nie ma kogo...

Badanie na zlecenie Grant Thornton przeprowadzono na losowej grupie 10 tys. przedstawicieli zarządów średnich i dużych firm z 31 krajów świata, w tym 200 przedsiębiorstw z Polski.

Z badania wynika, że w Polsce rośnie odsetek firm zapowiadających wzrost zatrudnienia w 2019 roku.

W roku 2013 wskaźnik średnich i dużych przedsiębiorstw, którzy planowali zwiększyć liczbę pracowników był bliski 0.  W 2017 natomiast chętnych na zwiększenie zatrudnienia było 17 proc. firm. W 2018 wskaźnik sięgnął 23 proc. 

 

Wykres. Odsetek średnich i dużych firm w Polsce, które planują zwiększyć zatrudnienie w najbliższych 12 miesiącach

Na polskim rynku jest jednak poważny problem. Firmy od dłuższego czasu narzekają, że choć chcą zatrudnić, to wiele  z nich nie jest w stanie, bo nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy. 

Taka sytuacja skutkuje tym, że między firmami zaogniła się walka o fachowców  z odpowiednimi kwalifikacjami. Firmy muszą więc oferować lepsze warunki pracownikom z konkurujących przedsiębiorstw bądź zwiększać wynagrodzenie dla własnych pracowników, by nie odeszli do konkurencji. 

***

Dane pochodzą z badania International Business Report prowadzonego przez Grant Thornton (2 stycznia 2019 r.)

Czytaj więcej